Peak Games: 1,8 milyar dolara ABD'li Zynga'ya satılan Türk oyun şirketi hakkında bilinenler

İstanbul merkezli mobil oyun şirketi Peak Games, 1,8 milyar dolara ABD'li oyun devi Zynga'ya satıldı.

Peak Games: 1,8 milyar dolara ABD'li Zynga'ya satılan Türk oyun şirketi hakkında bilinenler

2010'da Sigar Şahin tarafından kurulmuş olan Peak Games,yıılar içinde 193 ülkede indirilen bir şirkete dönüştü. Kısa sürede büyük bir başarı gösteren bu şirket ABD'li oyun devi Zynga'ya satıldı. Peak'ın internet sitesinden yapıtığı açıklama ile oyunun bu satışla  Zynga'nın günlük aktif oyuncu sayısı yüzde 60 artacak. 

Peak'in en popüler oyunları olan Toon Blast ve Toy Blast, en çok indirilen 20 oyun arasında yer alıyor ve iki oyunu her gün toplamda 12 milyon civarında kişi oynuyor.

Sidar Şahin ve ekibinin Zynga'ya dahil olacağını söyleyen  Zynga'nın CEO'su Frank Gibeau,  ve "Onları aramıza katmaktan onur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle türü oyun yapımcılarından biri" dedi.

Zynga'nın CEO'su Frank Gibeau

Sidar Şahin satışın ardından Anadolu Ajansına konuşarak "Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye'de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar" dedi.

Zynga'ya hisselerinin tamamını satan Şahin ücretinin yarısını nakit yarısını ise Zynga hissesi olarak aldı.

Piyasa değer 9,11 milyar dolar olan Zynga satış karşılığı Şahin'e 1.8 milyar dolar ödedi. 

Bu birleşmeden önce de  üç yıl önce  işbirliği yapan bu iki şirketin anlaşmalarına göre  2017'de Zynga Peak'in kart oyunları bölümünü 100 milyon dolar nakit karşılığında satın almıştı. O dönem Peak'ten aldıkları Spades Plus ve Gin Rummy Plus alanlarında dünyanın en popüler mobil oyunlarıydı. Türkiye'de çok popüler olan 101 Okey Plus ve Okey Plus da bu alımla Zynga'ya geçmişti.

Böylece Peak'in İstanbul kart oyunları stüdyosu Zynga'nın küresel stüdyolarına dahil edilmişti.

O dönem Türkiye, Zynga Poker'in en büyük 3. pazarı konumundaydı.

Piyasada yer alan yer alan bazı habere göre Zynga, o dönem Peak'in elinde kalan iki oyun olan Toon Blast ve Toy Blast'i de 100 milyon dolara almak istemiş fakat Peak buna yanaşmamıştı.

Aradan geçen yıllar bu iki oyunun popülerliğini artırmış ve Peak'in değerini de sürekli katlamıştı. Bu iki oyuna rakip çıkaran Zynga'nın oyunları ise aynı popülerliğe ulaşamamıştı.

Peak'e daha önce yatırım yapmış şirketler arasında Avrupalı girişim sermayesi şirketleri Earlybird ve Hummingbird vardı.

2018 sonundaki hisse yapısına göre şirketin yüzde 21'i Sidar Şahin'e ait, yüzde 40'ından fazlası ise Earlybird'ün elinde.bulunuyor. 

Sidar Şahin kimdir?

Peak'in kurucusu  olan Sidar Şahin daha önce pek çok girişimde bulunmuş ve büyük başarılar elde etmişti. 

2003 yılında mobil oyun şirketi Funpac'ti krumuştur. Bugün Mynet bünyesinde faaliyetine devam eden şirkete, geçen yıl yayınlanan haberlere  göre Mynet'in Funpac stüdyolarına 5 milyon dolar yatırıldı. 

2005 yılında Funpac'teki görevinden ayırılarak izlesene.com adlı video sitesini kuran Şahin, hızla Türkiye'nin en çok izlenen sitelerinden biri olmasının ardından siteyi Nokta İnternet Teknolojilerine sattı. 

Şahin'in kurduğu bir diğer oyun şirketi ise Gamegarden. Şahi bu oyunu ise Doğan Holding'e satarak büyük kar elde etti. 

Şahin, Türkiyede bu gün de oldukça popüler olan  trendyol.com sitesinin de 2010 yılında  kurucuları arasında yer alıyor.  Bu e-ticaret sitesi de daha sonra Çinli alibaba.com'a satıldı.

Şahin 2018'de Ekonomist dergisi tarafından Yılın Erkek Girişimcisi seçildi.

Teknoloji sitesi  Peak'te 100 kişi çalışıyor. Şirketin internet sitesinde de 32 açık iş pozisyonu olduğu görülüyor.

Peak, Zynga'nın bugüne kadar yaptığı en büyük alım oldu. Alımın duyurulmasının ardından Zynga hisseleri artışa geçirdi. 

Piyasalardaki koronavirüs paniğiyle birlikte Şubat ayında 6 doların altını gören Zynga hisseleri son haftalardaki yükselişine hız katarak bugün 10 dolara yaklaştı.

2007'de San Francisco'da kurulan şirketin çalışan sayısı geçen yıl 1.800'ü geçmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da "İlk Türk unicorn yani Turcorn hayırlı olsun" paylaşımında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER