"Netflix, RTÜK'ün talebi üzerine Designated Survivor dizisinin bir bölümünü Türkiye'de yayından kaldırdı"

Son zamanaların en çok tercih edilen dizi izleme platformu Netflix, RTÜK'ün ikazı üzerine Designated Survivor'un bir bölümünüb Türkiyede yayınlanmasını kaldırdı.

"Netflix, RTÜK'ün talebi üzerine Designated Survivor dizisinin bir bölümünü Türkiye'de yayından kaldırdı"

ABD'nin önde gelen sinema ve eğlence haber sitelerinden Variaty ve Deadline'ın haberine göre; Netflix'te yayınlanan Desingnared Survivor dizisinin 2. sezon 7.bölümünde yer alan bir sahnede oyuncu Troy Caylak tarafından canlandırılan 'Fatih Turan' adındaki Türkiye'nin cumhurbaşkanı olan bir karakter, Kiefer Sutherland'ın canlandırdığı ABD başkanı Tom Kirkman ile karşı karşıya gelmesi ile 'yerel kanunlara uyum sağlama' politikasını aşacağı için Türkiye'nin başvurusu üzerine bahsi geçen bölümü Türkiyede yayından kaldıracak.

Dizinin bahsi geçen bölümü dünyanın diğer tüm ükelerinde yayınlanacak.

Daha önce de  Türkiye'de, dizideki ABD başkanı karakterin Türkiye yönetimi ve Türkiye'de gerçekleştiği belirtilen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden eleştirilmişti. 

Netflix dizisine RTÜK sansürü: Yayından kalktı

Variety, Designated Survivor dizisinin Türkiye ve ABD arasında bir dönem gerilen siyasi ilişkilere yer verdiğini vurguladı.

Haber sitesi, dizinin Türkiye'deki siyasilerin tepkisini çektiğini de kaleme aldı.

Suudi Arabistan ve Singapur'da da taleplere uydu

Geçen yaz Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik" ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimi kapsamına girmişti.

RTÜK bu kanunla internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri denetleyebiliyor.

Netflix şubat ayında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan ve Singapur'daki yetkililerin talebi üzerine kimi yapımlara müdahale ettiğini açıklamıştı.

Netflix, en son Aşk101 ile yaptığı gibi Türkiye'ye özel içerik üreterek bu pazara yönelik yapımlara imza atıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER