NASA, zamanın geriye doğru aktığı paralel bir evren keşfetti

Dünyayı oluşturan Bing Bang'te başka bir evrenin oluştuğuna ait kanıtlar bulundu.

NASA, zamanın geriye doğru aktığı paralel bir evren keşfetti

 Antarktika donmuş atıklarında yapılan bir deney sırasında , tüm fizik kurallarını altüst eden kanıtlar bulundu. Bulunan kanlıntılara göre tüm fizik kurallarının tersine işlediği görünen ve gezegenimizin tam yanında paralel bir evrenin var. 

60’lı yılların başından beri özelikle bilim kurgu hayranlarının yakından bildiği bir kavram olan Paralel Evren, 1952'de kuantum fiziğinin öncü ismi Erwin Schrödinger tarafından verilen bir konferanstan bu yana bilim insanları tarafından tartışılıyor. Fakat bugünlerde yapılan bir kozmik ışık dedektörü deneyinin bulduğu tanecikler, evrenimizin dışından olabileceğini söylüyor.

NASA’nın ANITA adını verdiği deneyde, bulguları yanıltacak radyo gürültüsünün olmadığı Antartika üzerindeki soğuk kuru havayı çekecek, hassas elektronik antenleri taşıyan devasa bir balon kullanılıyor. Uzay boşluğundan gelen yüksek enerjili parçacıkların sabit rüzgarı, kendi ürettiğimiz herhangi bir şeylerden bir milyon kat daha güçlü. Anıta deneyi bir balona monte edilerek  bir milyon metrekareden daha büyük olan Antarktika buzullarındaki kozmik ışınlardan gelen sinyallerini inceliyor. 

Balona monte edilmiş ANITA deneyi, bir milyon metrekareden daha büyük olan Antarktika buzullarındaki kozmik ışınlardan gelen sinyallerini inceliyor.

Nötrino adlı düşük enerji parçaçıkları Dünya’nın üzerinden geçebilir ve geçerken gezegenimizle çok az etkileşime geçer. Fakat yüksek enerjili parçacıklar, Dünya’daki katı maddeler tarafından durdurulur.

Bu da, yüksek enerjili parçacıkların ancak uzay boşluğundan indiğinde algılanabilecekleri anlamına geliyor. stunningTau nötrino adlı daha ağır parçacıkların Dünya’dan yukarı doğru hareketi, bu parçacıkların zamanda geriye doğru yolculuk yaptığı anlamına geliyor.

Hawaii Üniversitesi’nde deneysel parçacık fizikçisi ve ANITA projesinin baş araştırmacısı olan Peter Gorham, bu tuhaf fenomeni tanımlamayan bir makalenin baş yazarı.

Gorham, tau nötrinoların davranışlarının tamamen imkansızlığına işaret ederek, bunun olabilmesinin tek yolunun parçacıkların Dünya’yı geçmeden önce ve geri dönüşünde farklı parçacıklara dönüşmesi olduğunu söyledi. Ancak ANITA ekibi, Gorham’ın imkansız olarak adlandırdığı olaylara fazlaca tanık oldu. Ekip, konuyla ilgili bilimsel makale yazarken bile, biçim değiştiren parçacık fikrinin biraz abartılı olduğunu biliyordu.

Bilim insanlarının ortaya çıkardığı bu tuhaf fenomeni bilimsel olarak basit bir açıklamasını yaparsak, Big Bang anında iki evrenin oluştu; biri bizim yaşadığımız evren diğeri ise bizim bakış açımızdan bakıldığında ters hareket eden başka bir evren. Eğer bu ayna evrende yaşayanlar varsa, onlar da kendi bakış açısından baktığında bizim ters harekette olduğumuzu görebilir. 

Deneyde meydana gelen bir hata olmadıysa, bilim insanlarının elde ettiği bulgular inanılmaz. Bu deneyde çalışan bilim insanlarından biri olan İbrahim Saha “Bu deneyden geriye en heyecan verici veya en sıkıcı olasılıklar kaldı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER