Koronavirüs aşısı: 5 ilaç şirketi ve üniversitenin yürüttüğü denemeler hangi aşamada?

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, koronavirüse karşı geliştirilmekte olan aşı çalışmalarını ve denemelerin hangi aşamalarda olduğunu derledi.

Koronavirüs aşısı: 5 ilaç şirketi ve üniversitenin yürüttüğü denemeler hangi aşamada?

Dünya koronavirüs ile savaşırken aşı çalışmaları ne durumda? aşı bulundu mu? ne zaman bulunur gibi sorular insanların kafasını karıştırıyor. Virüs bulaşmasından korkan insanlar korunmak için çabalasa da bu sürecin uzamasından korkuyor. Bu durumda da aşıya duyulan ihtiyaç daha da artıyor. Peki dünyada aşı çalışmaları ne seviyede? 

İngiliz gazetesi olan Guardian, bizler için dünyadaki aşı çalışmalarını derlemiş. İşte gazateye göre aşı şirketleri ve aşı için katettikleri yol

Moderna

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna, mRNA-1273 aşısı üzerinde çalışıyor. Koronavirüsün genetik dizilimi bulup Ocak ayı başında yayımlandıktan sekiz hafta sonra klinik denemelerine ilk başlayan şirket. 

45 kişi üzerinde yapılan ilk denemelerde, düşük dozda bile tüm deneklerin Covid-19 antikorları ürettiği ve antikor seviyesinin, virüse yakalanan kişilerin geliştirdiği antikorlarla aynı seviyede ya da daha yüksek olduğu görüldü.

Aşının "genel olarak güvenli ve iyi tolore edildiği" belirtiliyor. Geliştirilen aşı henüz virüs bulaşmasını engelleyemiyor olsa da fareler üzerinde yapılan deneylerde virüsün akçiğere inmesini engellediği görüldü.

CanSino

Çin şirketi CanSino Biologics tarafından üretilen Ad5-nCoV aşısı, Vuhan'daki klinik denemelerde ikinci aşamaya geçen ilk aşı oldu.

Ancak Çin ordusunun tıbbi bilimler kolu ile çalışan şirket, ilk aşamanın ayrıntılı sonuçlarını yayımlamadı.

Şirketten yapılan açıklamada, yaklaşık 500 kişi üzerinde yapılan ilk denemelerden elde edilen "güvenli ön veriler" doğrultusunda ikinci aşamaya geçildiği belirtildi.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi'nde  18-55 yaş arası 1000'i aşkın gönüllü üzerinde denemelerine geçen ay başlanan  ChAdOx1 nCoV-19 aşısının makak maymunları üzerindeki etkisine dair taslak rapor Pazartesi günü yayımlandı. Buna göre, maymunları Covid-19'a karşı korumasa da zatürre olmalarını engellemiş bulunuyor.

Ancak yapılan açıklamaya göre insanlarda denenmesi durumunda, enfekte olan kişilerden virüsün başkalarına bulaşması riskini devam ediyor. 

İnsanlar üzerinde yapılan denemelerin  sonuçlarının da bu ay yayımlanabileceği belirtiliyor.

Denemelerin başarılı olması halinde aşının üretimi ve dağıtımını yapmak üzere merkezi Cambridge'de olan AstraZeneca ilaç şirketi, Oxford Üniversitesi ile ortak hareket ediyor.

 laboratuvarda bir kadın lobarant

Imperial College

Londra'daki Imperial College Üniversitesi, koronavirüs için daha önce insanlar üzerinde denenmemiş bir aşı türü geliştiriyor.

Şubat ayından beri hayvanlar üzerinde denenen aşının Haziran'da insanlarda denenmesine başlanacak.

Hükümet aşı gelişimi için toplam 41 milyon sterlin (50 milyon dolar) maddi destek sundu. Bu yıl sonuna doğru üçüncü aşama klinik denemelere başlanması bekleniyor.

Ancak araştırma ekibinin başında yer alan Prof. Robin Shattock'ın İngiltere'de aşının Eylül ayında kullanıma hazır olması ihtimalini öngörmediğini açıklaması insanları üzdü. 

Inovio

Amerikan biyoteknoloji şirketi Inovio 40 yıllık bir şirket olmasına karşın henüz resmi onay almış bir ürün geliştirmemiş olsa da, geçen ay başlattığı aşı denemelerinin ardından hisse senetleri büyük artış gösterdi.

Klinik öncesi deneme aşamasında bağışıklık sitemi tepkileri bakımından olumlu sonuçlar verdiği açıklanan aşının adı INO-4800. 

Bu yaz ikinci ve üçüncü aşamalara geçmeyi planladığını belirten ve Salgına Hazırlık Inovasyonları Koalisyonu'ndan 17 milyon doları aşkın maddi yardım alan şirket Denemelerin ilk aşamasının 40 kişi üzerinde yapılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER