İşte yeni Covid-19 kuralları!

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu'nun hazırladığı koronavirüs korunma rehberi güncellendi. Covid-19 kapsamında sinema, tiyatro ve diğer kültürel etkinlikler, ilk yardım eğitimleri, ölçme ve değerlendirme yapılan yazılı ve sözlü sınavlar ile plazalarda alınması gereken yeni önlemler açıklandı.

İşte yeni Covid-19 kuralları!

Koronavirüs salgınını önlemek kapsamlı daha önce 62 sektör, iş ve etkinlik için belirlenen tedbirlere 5 yeni tedbir eklendi. 1 Temmuzdan itibaren açılacak olan Sinema, Tiyatro ve diğer kültürel etkinliklerde Bilimsel Danışma Kurulu Covid-19 Kapsamında ilkyardım eğitimleri, ölçme ve değerlendirme yapılan yazılı ve sözlü sınavlar ile Plazalarda alınması gereken önlemler ile uyulması gereken kurallar açıklandı. Sosyal mesafe, hijyen kuralları, maske zorunluluğu tüm aktiviteler için geçerli olacak şekilde yenilendi.

İşte o yeni eklenen kurallar:

KAPALI ALANDA 8 METREKAREYE 1 KİŞİ

1 Temmuzdan itibaren faaliyete geçecek olan sinema ve tiyatro gibi kapalı alanlar, kapasitenin yüzde 60'ı kadar dolu olabilecek. Burada çalışanlar için ise kapalı alanda 8 metrekarede bir işçi bulunurken açık alanlarda her 4 metrekarede bir işçi bulunarak çalışacak. Bu alanlara gelen 2 yaş üzeri çocuklar da kendirlerine uygun maske kullanması zorunlu olacak.


İLKYARDIM EĞİTİMİ MÜMKÜNSE ONLİNE YAPILMALI

Yayınlanan rehberde özellikle ilk yardım kursları gibi yakın temaslı eğitim merkezleri riskli bulunduğu için salgın sürecinde online verilmeye çalışılmalı, dersler azaltılmalı ve ilk yardım eğitimleri öncelikle video şeklinde gösterilerek bütün aşamaları gösterilmeli, ardından da maket kullanılarak eğitim tamamlanmalı. Maket ile çalışma, taşıma ve tespit çalışmalarında da kullanılmalı.

SÖZLÜ SINAVLARDA KİMLİK KONTROLÜ TEMASSIZ OLACAK

 Bilim kurulunun tavsiyeleri üzerine, sözlü sınava tabi tutulacak öğrencilerin kimlikleri temas etmeden kontrol edilmeli, sınava girecekler koronavirüs hakkında bilgilendirilmeli ve adayların birbiri ile temasları engellenmeli. 

SINAVA GİREN ADAYLARIN YAKINLARI BAHÇEDE BEKLEYEMEYECEK

Yazılı sınav esnasında aday ve görevliler uzun süre kapalı alanda kalacağı için sınav süreci titizlikle yürütülmeli, koronavirüs belirtisi olan adaylar sınava alınmamalı, sınava giren öğrencinin yakınları okul bahçesinde bekletilmemeli, Üst aramada görevli olanlar eldiven ve maske takmada dikkatli olmalı ve sınav giriş bölgesinde yeteri kadar maske bulundurulmalıdır. 

Salon başkanları, COVID-19 için hazırlanan bilgilendirme metnini okuyacak. Sınav yapılacak binaya girişten, sınav sonuna kadar, her aşamada sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulacak, maske takılacak.

PLAZAYA GİRENLERİN KAYDI TUTULACAK

Kapalı alanda bulunduğu için risk grubunda bulunan plazalara her on metrekareye bir kişi düşecek şekilde sınırlama getirilecek. Bu plazalara gelen tüm ziyaretçilerin kaydı tutulmalı.Merkezi havalandırma sistemleri dışındaki klima sistemleri ve vantilatörler kullanılmayacak.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER