Filipinler, ABD yapımı Apache helikopterleri yerine 6 adet Türk yapımı ATAK helikopteri alacak

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Filipinler Hava Kuvvetleri'nin (PAF) ABDyapımı yerine Türk yapımı Atak helikopteri tercih ettiğini açıkladı.

Filipinler, ABD yapımı Apache helikopterleri yerine 6 adet Türk yapımı ATAK helikopteri alacak

ATAK Helikopterleri dünyada ilgi görüyor, dünya lider lkeleri ile yarışıyor. Türk helikopterinin ABD'ye göre aynı özelliklere sahip ve daha ucuz olmasının tercih edilme sebebi olduğu söyleniyor. 

Malacanang'daki basın toplantısında Filipinler Hava Kuvvetleri (PAF) bünyesine katılmak üzere satın alınacak helikopterlere yönelik açıklamalarda bulunan Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Hava Kuvvetleri'nin ABD yapımı Apache veya Viper saldırı helikopterleri yerine Türk yapımı ATAK saldırı helikopterlerini satın alacağını açıkladı.

Filipinler: "Apache ve AH-1Z, bütçenin çok dışında" | SavunmaSanayiST

"Saldırı helikopteri satın alma bütçemiz sadece 13 milyar Filipin Pezosu" diyen Bakan Lorenzana, "İhtiyacımızı ABD'den karşılarsak yalnızca 1 ila 2 saldırı helikopteri alabiliriz. Oysa aynı miktardaki paraya en az 6 adet Türk ATAK helikopteri satın alabiliyoruz" şeklinde konuştu.Bakan Lorenzana, "Türk yapımı ATAK helikopterleri, dünyanın en iyi saldırı helikopterlerinden biri" diyerek ATAK helikopteri överek imüzakerelerin korona virüs krizinden önce gerçekleştiğini de duyurdu.

Türkiye'nin yerli ATAK helikopteri satışına ABD engeli ...

Filipin hükümeti daha önce 2 milyar dolara Boeing Apache AH-64E ve Bell Viper saldırı helikopterinin satışını onaylamış, ancak daha sonra alımdan vazgeçmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER