Fatih Sultan Mehmet'in özel koleksiyondaki son Bellini portresi bugün Londra'da açık artırmayla satılacak

Venedikli ressam Gentile Bellini'ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra'da satışa sunulacak.

Fatih Sultan Mehmet'in özel koleksiyondaki son Bellini portresi bugün Londra'da açık artırmayla satılacak

Venedikli ressam  Gentile Bellin'in  1479-1481 yılları arasında imzalanan  İstanbul Anlaşması'nın bir maddesi gereği İstanbula gelerek çizdiği Fatih Sultan Mehmet portresi "Sultan 2. Mehmet, mevki sahibi genç ile birlikte" adıyla Londra'da satışa sunulacak. 

Gentile Bellin, İstanbul'a geldiği sırada Fatih Sultan Mehmet'in yanında bir çok resimler yapmış, çeşitli illüstrasyonlar da çizmiştir. Müzayedede Fatih tablosunun yanısıra yaptığı bu çizimlerden biri olan ancak tam olarak kimin resmedildiği belli olmayan tablo da satışa sunulacak. Bu tabloda  Şehzade Mustafa, Cem Sultan ve İkinci Bayezit, üçünden birine ait olduğu iddialar arasında bulunsa da o dönem Şehzade Musafa'nın bellininin ziyareti öncesi öldüğü hesaba katılarak bu seçeneği,  o dönem Bayezid'in resimdeki kişi kadar genç olmaması (32 yaşında)da bu seçeneği eliyor. İşaretlere bakılırsa bu tabloda resmedilen kişi büyük ihtimalle İkinci Mustafa. 

Ünlü müzayede evi olan Christie's'te açık artırılmaya çıkarılacak bu eserin yanı sıra 15, 16 ve 17. yüzyıllara ait İstanbul ve Anadolu ve Ortadoğu kökenli çok sayıda eser de görücüye çıkarılacak.

Müzayedenin yöneticisi olan  William Robertson, müzayede bulunan en değerli parçanın Çin kağıdına el yazması olarak geçirilen 15. yüzyıla ait bir Kuran olduğunu söylüyor.

600 bin ila 900 bin sterlin arasında alıcı bulması beklenen  bu değerli Kur'an Timur ya da Akkoyunlu devletlerine ait olduğu düşünülüyor.

Müzayedede  Uşak kökenli Türk halısı da açık artırmaya çıkarılacak parçalar arasında. Robertson, 16. yüzyıla ait halıların oldukça revanşta olduğunu belirterek İngiliz Kralı Sekizinci Henry'nin Türk halıları kolaksyonu olduğunu söylüyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 01:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan Işık
Serkan Işık - 3 ay Önce

Tabloda ki Cem Sultan, diğer iddiaların arkası boş.

SIRADAKİ HABER