Erdoğan'ın Kararıyla Merkeze Çekilen Tümamiral Cihat Yaycı İstifa Etti: 'Onurum, Gururum İncindi'

Libya ile imzalanan Deniz Yetki Anlaşması ile TSK'da FETÖ’cü subayları tespit etmek için oluşturulan ‘Fetömetre’nin mimarı olarak bilinen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı'nın istifa ettiği bildirildi.

Erdoğan'ın Kararıyla Merkeze Çekilen Tümamiral Cihat Yaycı İstifa Etti: 'Onurum, Gururum İncindi'

Cuma günü resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanının kararı ile Tümamirallikten Genel kurmay başkanlığı emrine  atanan Tümamiral Cihat Yaycı ''Onurum, Gururum incidi'' diyerek istifa ettiğini açıkladı. 

15 Temmuz sonrası ordudaki Fetocuların tespitinde oldukçe etken olan ve Libya ile aramızdaki ulusal mütabakatta Deniz kuvvetleri bölümünde aktif rol oynayan Yaycı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da daha önce övülmüştü. 

Konu ile ilgili konuşan  emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, istifa sürecinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın etkisinin olduğunu savunarak, 

"Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kendisinden başka kimsenin ön plana çıkmasını istemiyor. Cihat Yaycı'nın yanı sıra, eski Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ve eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in görev değişikliği de Hulusi Akar'ın kendisinden başka kimsenin ön plana çıkmasını istememesiyle ilgili. Cihat Yaycı, üçüncü isim oldu. Böyle giderse başkaları da olacak" dedi.

Yaycı'nın istifasına giden sürecin bir ihaleyle ilgili olduğuna da değinen Üçok, şunları söyledi:

"Deniz Kuvvetleri'nde kullanılan torpidolarda kullanılan teller için yapılan ihaleyi kazanan firmanın malzemeleri tesliminden sonra, şartnameye uygun olmadığı belirlendi. Durum Cihat Yaycı'ya iletildi. Bunun üzerine tellerin teslim alınmamasına yönelik bir emir yayınlandı. Üretici firma da Milli Savunma Bakanlığı'na mektup yazarak, yerli firma oldukları için tellerin kabul edilmediğini iddia etti.  Hulusi Akar da, kendisinin bir dönem çalışma yaptığı, Abdullah Gül'ün eğitim aldığı Exeter mezunu olan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Yaldız'a talimat verdi ve inceleme başlatıldı. İnceleme sonunda hazırlanan raporda Yaycı hakkında soruşturma başlatılması ve soruşturma sürecinde görevden uzaklaştırılması istendi. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in de onayının ardından soruşturma başlatıldı. Hulusi Akar da, Teftiş Kurulu'nun raporunu ve soruşturma iznini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Erdoğan da kararname hazırlatarak Yaycı'yı görevden aldı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER