CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü

TBMM Genel Kurulu'nda, cezaları onanan ancak Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) dosyaları henüz karara bağlanmamış olan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in milletvekillikleri düşürüldü. Gergin geçen Genel Kurul, CHP ve HDP'nin protestolarına sahne oldu.

CHP ve HDP’den üç ismin vekilliği düşürüldü

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in cezaları onanarak TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü.

“Terör örgütü PKK’ya üye olmak” suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yargılanan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında verilen 6 yıl 3 ay, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkındaki 9 yıl hapis cezası 24 Eylül 2019’da Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce  onanmıştı.

MİT TIR'ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası alan CHP’li Berberoğlu'nun cezası da Yargıtay tarafından onanmıştı. 

Berberoğlunun ceza infazı Milletvekilliği sona erdirinceye kadar durdurulmuştu.Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM bekletiliyordu.

 

Milletvekillikleri düşürülen üyelerinin durumunu CHP ve HDP'nin Anayasa Mahkemesine taşıması bekleniyor. 

Mecliste kararlar okunurken CHP ve AKP vekilleri arasında kavga çıktı. CHP ve HDP'li vekiller sloganlar ve masalara vurmalarla kararı protesto etti.  

Vekiller, Meclis’te “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç kararları okumadan önce söz alarak bu kararların okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu ifade etti ve bu kararı okumayı çağrısı yaptı

Engin Altay 3 fezlekenin apar topar Genel Kurul'a getirilmesini parlamentoya ‘darbe' olarak nitelendirerek “Enis Berberoğlu'nun Yargıtay’da onaylalanan cezası ile ilgili AYM'ye başvurusu var. Yani yargılaması devam ediyor. Bu devam ederken bu fezlekeleri okutarak hukuku iğfal etmeyin” ifadelerini kullandı.

MERAL DANIŞ: BU DARBEDİR

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise konuyla ilgili olarak, “FETÖ’cü hakimlerin kararıyla halkın seçtiği milletvekilleri düşürülmek isteniyor. Farisoğlu ve Güven hakkında karar veren hakimler şu anda FETÖ’den içerideler. Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacağınızı düşünün. Bu darbedir, darbedir, darbedir” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER