Çekirge istilası şuan nerede? Çekirge sürüsü istilası hangi ülkelerde görülüyor?

Bu gün sabah saatlerinden beri Afrika'nın büyük bir kesiminde gözlemlenen ve Doğu Afrika'nın ardından bu kez İran ve çevresinde görülmeye başlanan çekirge istilası gündemde yer edindi. Tarım ve mahsulleri talan etmesi ile bilinen çekirge istilasının şuan nerede olduğu araştırılırken gündeme sığırcık kuruşunun sürüye engel olabileceği iddiaları atıldı. Öte yandan, 'Çekirge sürüsü istilası hangi ülkelerde görülüyor?' sorusunun yanıtı da vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, çekirge istilası şuan nerede?

Çekirge istilası şuan nerede? Çekirge sürüsü istilası hangi ülkelerde görülüyor?

Afrika'yı etkisi altına alan çekirge istilası için araştırmalar devam ediyor. Şu ana kadar Afrika'nın büyük bir kesiminde gözlemlenen çekirge istilası, kuzeye doğru hareket etmeye başladı. Özellikle çiftçilikle uğraşan kişilerin başına ciddi sorunlar açan çekirge istilası, tarlalardaki ekinlerin kısa sürede talan edilmesi nedeniyle büyük sorunlar ortaya çıkarıyor. Peki, Çekirge istilası şu an nerede? Çekirge istilasından korunmak için sığırcık kuşu yöntemi işe yarıyor mu? İşte, tarihten çekirge sürüsü istilalarına örnekler ve üretilen çözümler

ÇEKİRGE İSTİLASI NEREDE?

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER