AstraZeneca koronavirüs aşısının üretimine başlıyor

İngiltere merkezli bir ilaç firması olan AstraZeneca kar amacı gütmeden koronavirüs aşısı üretimine başladığını duyurdu.

AstraZeneca koronavirüs aşısının üretimine başlıyor

Tüm dünya koronavirüs salgınına karşı aşı üretmek için canla başla çalışırken Britanya-İsveç ortak olan çok uluslu biyolojik-ilaç şirketi AstraZeneca aşı üreteceğini duyurdu. Şirketin yöneticisi Pascal Soriot, denemelerin devam etmesine rağmen potansiyel koronavirüs aşısının üretimine başlayacaklarını açıkladı. Aşı konusunda çok hızlı davranılması gerektiğini söyleyen Soriot, “Şu anda aşının üretimine başlıyoruz. Sonuçları aldığımızda aşıların hazır olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Soriot'un açıklamalarına göre şirket 2 milyar aşı üretecek.  Aşı denemelerinin başarısız olması ihtimaline de değinen Soriot,  “Bu (üretim) kararımız, tabii ki aşının başarısız olması durumunda finansal riskler barındırıyor. Başarısız olunursa, ürettiğimiz bütün aşılar boşa gidecek” diye konuştu. 

Şirket kar amacı gütmeyecek

Pascal Soriot ayrıca açıklamalarında şirketin, aşının üretiminde herhangi bir kar amacı gütmeyeceğini de belirtti.

Oxford Üniversitesi, koronavirüse karşı geliştirmeye çalıştığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya varıldığını geçtiğimiz nisan ayının sonunda duyurmuştu. Yine dünyanın en büyük aşı üreticilerinden olan Hindistan Serum Enstitüsü (SII) AstraZeneca ile yakın zamanda şı geliştirme faaliyetleri konusunda bir anlaşma imzalamıştı. 

Yine AstraZeneca'nın Microsoft yönetiminden ayrılan Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından desteklenen iki aşı kuruluşu olan Epidemik İnovasyon Hazırlığı Koalisyonu ve Gavi Aşı Birliği ile de anlaşma yaptığı biliniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER