Ankara ve Antalya’da eş zamanlı dolandırıcılık operasyonu

13 ayrı kişiyi dolandırıp 160 bin tl'sini çalan ve Antalya'da bir süredir aranan 4 şüpheli Ankara ve Antalya ve Ankara'da yapılan eş zamanlı operasyonlarla yakalandı.

Ankara ve Antalya’da eş zamanlı dolandırıcılık operasyonu

İnternet sitelerine araç ilanı verip kaparo bedeli almak suretiyle yapılan dolandırıcılık olayları ile ilgili çalışma başlatan ANTALYA Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri Antalya genelinde ve değişik il ve ilçelerde internet üzerinden değişik internet sitelerine, değişik marka ve modellerde satılık araç ilanları verildiği, özellikle yabancı şahıslar adına açılmış olan GSM hatlarının ilanlarda irtibat telefonu olarak verildiği ve müştekiler tarafından yatırılan kaparo bedellerinin değişik ATM'lerden çekildiği tespit etti. 

Kimliklerini gizleyerek farklı isimler kullanan zanlıların isimleri ve görev yaptıkları bölümleri tespit edilen şüpheliler  elde ettikleri kazançları kendi aralarında yüzdelik dilimlerle paylaştırmış ve bu işi meslek haline getirmişler. Antalya ve diğer illere toplam 160 bin 900 TL dolandıran şüphelilerin yakalanabilmesi amacıyle  Antalya ve Ankara'da Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince eş zamanlı operasyon düzenlenerek, şüpheliler K.K.E. ve M.A. Antalya'da, A.Ç. sahte kimliğini kullanan şüpheli T.K. Ankara Gölbaşı'nda yakalandı. 

Zanlıların yaşadıkları eclerin arnması sonucunda 1.570 dolar, 8.250 TL., bilgisayarlar, cep telefonları, çok sayıda yabancı uyruklu şahıslar adına açılmış sim kartlar, bankamatik kartları, banka hesap hareketlerinin bulunduğu dekontlar, sahte kimlik ile ilanlarını verdikleri araçların bilgilerinin olduğu belgeler ve not kağıtları elde edildi. 

Şüphelilerin araştırılması sonucu T.K.'nın 34 ayrı suç kaydının bulunduğu, 18 ayrı dolandırıcılık suçundan arandığı, toplamda 16 yıl 3 ay 8 gün kesinleşmiş hapis cezası, 12 bin 360 TL adli para cezasının olduğu ortaya çıktı. Diğer şüpheliler K.K.E, M.A ve Y.A.'nın da aynı yöntemle işlenen dolandırıcılık olaylarından çok sayıda suç kayıtlarının olduğu tespit edildi. Şüpheliler Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında yapılan adli işlemlerin ardından sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER