ANKARA ROMA TİYATROSU 2021'DE TAMAMLANACAK

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları daire başkanı Bekir Ödemiş, 'Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark projesinin Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nca onaylandığını, projenin 2021 yılında tamamlanarak dünya kültür mirasına bırakılacağını söyledi.

ANKARA ROMA TİYATROSU 2021'DE TAMAMLANACAK

Ankara Büyükşehir Bedlediyesi (ABB) , Hürriyet Ankara'nın haberleriyle sürekli gündemde tuttuğu Roma Tiyatrosu'nda somut adımlar atılıyor. Bu yıl içinde restorasyon ve çevre düzenlemelerine başlanacak olan ‘Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin detaylarını açıklayan ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Ulus ve civarında hem tarihi mirasımızı koruyacağız hem de bu alanı dünya tarihi mirasına kazandıracağız” dedi. Projenin Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca onaylandığını açıklayan Ödemiş, bu yıl içinde başlanması planlanan Ankara Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin 2021 yılında tamamlanarak Dünya kültürel mirasına kazandırılacağını ifade etti. Yaklaşık 30 dönüm alanı kapsayan Roma Tiyatrosu ve Arkeopark Projesi’nin bir canlandırma projesi olduğunu vurgulayan Ödemiş, şunları söyledi:

Ankara Roma Dönemi Tiyatrosu, Hisar Parkı Caddesi, Kevgirli Sokak ve Hacı Bayram Bulvarı arasında kalan, doğu yönünde de Ankara Kalesi ile sınırlanan 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanındaki ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı’ sınırları içerisinde yer alıyor. Roma döneminden kalan eserler için hassas ve titiz proje çalışmalarıyla, tarihi mirasımıza sahip çıkarak, bakanlıkla ortak protokoller hazırlayarak, hatta diğer kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ile iş birliği içerisinde, katılımcı ve ortak anlayış bilinciyle hareket ediyoruz. En önemli amacımız Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi mirasın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için gerekli adımları atmak.”

YIL BOYUNCA ETKİNLİKLER YAPILACAK,

Projenin hayata geçmesiyle Bentderesi bölgesinin Ankaralıların hafızasındaki olumsuz imajını değiştireceğine dikkat çeken Ödemiş şöyle devam etti: “Proje, Ankara’mızın kültür ve tarih turizmine yeni bir soluk getirecek. Ayrıca yıl boyunca gerçekleştireceğimiz konser, tiyatro ve etkinliklerle bu alan Hollywood stüdyosu gibi değil yaşayan nitelikte olacak. Bentderesi bölgesini ve Ulus tarihini orada yaşayan hemşehrilerimizle birlikte yeniden Ankara’mızı cazibe merkezi haline getirmek için çalışacağız. Türkiye’deki özel ve önemli eserler arasında bulunuyor ama bugüne kadar çok dikkate alınmamış bir alan. Roma Tiyatrosu’nun olduğu alanda çok özel bir proje yapıyoruz. Buradaki mevcut dokuyu bozmadan, geçmişteki formunu hiç değiştirmeden Ankara’nın yerel malzemelerini dikkate alıyoruz. Bu çalışma bir canlandırma çalışması. Eseri ortaya çıkarmakla kalmayacağız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın talimatı doğrultusunda da yaptığımız eserlerin yaşamasını istiyoruz.”

KAMULAŞTIRMA 2009'DA BAŞLADI

Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı’ sınırları içerisinde yer alan, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2009 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlanan Roma Tiyatrosu 1982 yılında bir temel kazısı sırasında keşfedildi. Kazı çalışmaları 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin bilimsel danışmanlığı ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanlarının katılımı ile gerçekleştirilerek, yapı kısmen ortaya çıkarıldı. Roma Tiyatrosu’nun M.S. 2.-3. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER