Ankara'da örümcek paniği

Aalıhan Susuz'un Ankara'da sokakta gezerken örümceği farkederek fotoğrafını sosyal medyada paylaşması üzerine, Uğur böceği örümceği sosyal medyada gündem oldu.

Ankara'da örümcek paniği

Önceki gün oğlu Rüzgar ile sokakta gezmeye çıkan Aslıhan Susuz (35) uğur böceği sandığı örümceğin fotoğrafını  çekti. Fotoğrafını çektiği canlının Uğur böceği olmadığını çok sonra farkeden Aslıhan Susuz, eve geldiğinde böcek hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Yaptığı araştırmalar sonucunda fotoğrafladığı böceğin  uğur böceği örümceği (Eresus cinnaberinus) olduğunu öğrenen Susuz, sosyal medyadan örümceğin fotoğrafını paylaştı. Paylaşılan örümceğin başka hesaplar tarafından da paylaşılması sosyal medyada paniğe neden oldu. Bazı sosyal medya kullanıcılarının örümceğin zehirli olduğunu iddia etmesi üzerine sosyal medyada bir karışıklık çıktı. 

Ev kadını Aslıhan Susuz, oğlu ile gezerken bir anda  örümceği fark ettiğini söyleyerek, "Kırmızı renkteydi, uğur böceğine benziyordu. Ayak ve kollarının olduğu kısımlar zebra gibi siyah beyaz desenliydi. Arka ayakları turuncu beyaz gibiydi. İlk defa gördüğüm bir örümcek türüydü" dedi.

Zehirli uğur böceği örümceği Bilecik'te görüldü! - Son Dakika ...

Susuz, görüntüleri sosyal medyada paylaştıktan sonra çok kişinin kendisine hayvanın zehirli olup olmadığını sorup bigi istediğini belirtti. 

Konu ile ilgili Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sultan Çobanoğlu örümceğin görüldüğü yere giderek incelemede bulunduğunu belirterek. Canlının 'Eresus cinnaberinus' cinsi örümcek olduğunu söyledi, bu örümceklerin bazı türleri hariç zararlı olmadığını belirterek  ''Tamamen zararlı' diyemeyiz; ama zehirli türleri de var. Türden türe fark etmek üzere zehirli de olabilir. Çıplak elle dokunduğumuzda toksin verdiği için kaşıntı ve aşırı hassas bünyelerde alerjiye neden olabilir. Bu örümcekler genellikle doğada karanlık alanlarda, kuytu alanlarda, taş altlarında, kayalıklarda, nemli toprak alanlarında, çatlak ve yarıklarda veya yere dökülen yapraklar altında görülür. Vatandaşlarımız bu örümcekleri görünce öldürmesinler, bilmeden faydalı canlıları da öldürüyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER