Ankara'da Kafe ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak! Normalleşme Takvimi Nasıl Olacak?

Koronavirüs (Kovid-19) salgını yüzünden uzun bir süredir kapalı durumda olan kafe, restoran, lokanta ve çay ocakları gibi işletmeler açılacakları günü bekliyorlar.

Ankara'da Kafe ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak! Normalleşme Takvimi Nasıl Olacak?

Mayıs ayından itibaren vaka sayısının azalmasıyla birlikte normalleşme çalışmaları başladı. Son dönemde günlük vaka sayısının 1000'in altına düşmesiyle birlikte kafe ve restorantların ne zaman açılacağı merak ediliyor. 

Normal hayata devam etmek ve virüslü günlerin getirdiği kasvetten kurtulmak isteyen bireyler kafe ve restorentlerın açılma tarihini merak ediyor. Salgının Kontrol altına alınması ve vaka sayısında düşüşlerin görülmesinin ardından kafe, restorant, çay bahçesi ve lokantaların ne zaman açılacağı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

Son zamanlarda virüs nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte park bahçe gibi alanların açılması; camilerin yeniden faaliyete geçmesi ve AVM'lerde alışverişlere izin verilmesi akıllara kafe ve restorantlar neden açılmıyor sorularını getirdi. 

Öncelikli olarak eğlence ya da lokantalara sıra gelmeden, virüs yüzünden işlerine ara vermek zorunda kalan işletmeler için normalleşme süreci gündeme gelecek. Tüm tedbirlerin devam etmesi halinde ise restoranların, kafelerin ve lokantaların da takvime göre sürecin ikinci yarısına tekabül eden Haziran ayının ortalarında faaliyete geçmeleri bekleniyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son açıklamada; “Bayramdan önce restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre değerlendirme yapılacak,” demesi üzerine bayram sonrasında ise şimdi pek çok işletme sahibi ve çalışanı kafe ve restoranların açılmasını bekliyor.

Yine yapılan açıklamalardan, spor salonlarının da haziran ayının son haftası açılması fakat açılsa bile birçok kurala uygun işletilmesi öngörülüyor. 

Haziran ayında açılması öngörülen bir diğer sektör ise at yarışı. Önceleri seyircisiz gerçekleştirilmesi beklenen yarışlar, vakaların durumuna göre seyircilerle yapılabilecek

Virüs kapsamında kapatılan diş hekimlikleri ise 1 eylülde başlayacak. 

1 haziranda açılması beklenen ehliyet kursları, sürüş derslerinde arabalara toplu binilmemesi kuralı gidilecek. 

Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görünmüyor. Bayram sonrasında 65 yaş üstü için de yeni kuralların koyulabilebilir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER