Ankara cinayetinin nedeni: ‘Kürtçe müzik değil yüksek ses kavgası’

Sosyal medyada 'kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü' haberlerinin aslı ortaya çıktı. 20 yaşındaki Barış Çakan'ın öldürülme sebebi, ezan okunurken müzik dinlenilmesi.

Ankara cinayetinin nedeni: ‘Kürtçe müzik değil yüksek ses kavgası’

Ankara Etimesgutta 20 yaşındaki Barış Çakan'ın trafikte kavga ettiği kişiler tarafından öldürülmesinin ardından olay sosyal medyaya 'Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü'  şeklinde yansıdı. Konu ile ilgilii görgü tanıklarını dinleyip delil toplayan Emniyet durumun aslında böyle olmadığını açıkladı. Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı aynı anda yalanladı. İçişleri Bakanlığının  yaptığı açıklama şu şekilde: 

 Barış Çakan ile arkadaşı B.A. yolda yürürken, A.B., K.Y. ve Ö.Y. de park halindeki araçta yüksek sesle müzik dinliyordu. Çakan araçtakileri, “Neden bu kadar yüksek sesle müzik dinliyorsunuz? İnsanları rahatsız ediyorsunuz. Bak ezan okunuyor, saygı gösterin” diye uyardı. Araçtan inen A.B., K.Y. ve Ö.Y ile Çakan ve arkadaşı B.A. arasında kavga çıktı. Kavgada bıçaklanan Çakan kaldırıldığı hastanede öldü. Yakalanan A.B., K.Y. ve Ö.Y. tutuklandı. Cinayet sosyal medyaya, ‘Kürtçe müzik dinleyen genç bıçaklanarak öldürüldü’ diye yansıdı. Barış Çakan’ın cenazesinde açıklama yapan babası Nihat Çakan, “Oğlum arkadaşıyla birlikte dışarı çıkmıştı. Aracın içerisindeki 3 kişi müzik dinliyormuş, o esnada da ezan okunuyormuş. Oğlumun arkadaşı, ‘Ezan okunuyor şunun sesini biraz kısın, ezan bitsin’ diyor. Karşı taraf da diyor ki ‘Sen bana İslamiyeti mi öğreteceksin?’ Kavga ediyorlar, arkadaşı kaçıyor, bizim çocuk ellerinde kalıyor. 3 kişi birden buna saldırıyorlar” 

Son dakika… Barış Çakan'ı öldüren 3 kişi tutuklandı – corek-otu ...

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, iddiaların tamamen asılsız olduğunu, zaten dinlenen müziğin Kürtçe olmadığını belirterek, “Hayatını kaybeden müzik dinleyen değil, müzik dinleyenleri uyaran vatandaşımızdır. Bu iddiaları ortaya atanlar, yıllardır bu konuyu istismar eden provokatörlerdir” diyerek halkı kışkırtarak ayırmaya çalışanlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurguladı. 

Ankara Valiliği de yaptığı açıklamada “Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır” dedi. 

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili açıklama yaparak şunları kaydetti:

“K.Y. ve A.B. ile suça sürüklenen çocuk Ö.Y.’nin ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildikleri, şüphelilerin tutuklanmalarına karar verilmekle, soruşturma işlemlerine titizlikle devam edilmektedir. Maktulün Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü yönündeki bilgi yalan olup manipülasyon içeren paylaşımlara itibar edilmemesi gerekmektedir.”

Barış Çakan Kimdir? Neden Öldürüldü Kaç Yaşında Nereli?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da tartışmaların ardından Twitter hesabından, “Hadisenin ‘ısrarla’ Kürtçe şarkı dinleyen gencin öldürülmesi olarak yansıtılması, hakikatın kirli bir algı operasyonuna kurban edilmek istendiğini göstermektedir” mesajını paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER