Konut Fiyatları, 1 Yıl İçerisinde Yüzde 31 Yükseldi. Bakın Zam Şampiyonu Hangi İl?

Merkez Bankası, temmuz ayını içine alan Konut Fiyat Endeksi'ni yayımladı.

Konut Fiyatları, 1 Yıl İçerisinde Yüzde 31 Yükseldi. Bakın Zam Şampiyonu Hangi İl?

Konut Fiyatları, 1 Yıl İçerisinde Yüzde 31 Yükseldi. Bakın Zam Şampiyonu Hangi İl?

Merkez Bankası, temmuz ayını içine alan Konut Fiyat Endeksi'ni yayımladı. Yayımlanan verilere göre, konut fiyatlarının geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 31 oranında zamlandığını belirtiyor. Türkiye genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ilimiz ise İzmir oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye'de bulunan konutların kalitesini göz ardı ederek fiyatlarında meydana gelen değişimlerinin anlaşılmasını sağlayan "Konut Fiyat Endeksi"nin temmuz ayı sonuçlarını duyurdu. TCMB'nin gerçekleştirdiği açıklamalar, Türkiye'de temmuz ayında konut fiyatlarının, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre nominal bir şekilde yüzde 31,0, reel olarak ise yüzde 10,2 oranında yükseldiğini gözler önüne seriyor.

TCMB tarafından açıklanmış olan son veriler, konutlarda meydana gelen fiyat artışının haziran temmuz arasında da kendini gösterdiğini açıklıyor. Verilere göre temmuz ayı verileri, haziran ayındaki ortalama konut fiyatlarının yüzde 2,8 oranında arttığını gösteriyor. Verilerin kullanılarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan grafik ise konut fiyatlarındaki yükselişin giderek daha da sertleştiğini açıklıyor.

Merkez Bankası'nn verilerine göre senelik bazda konut fiyatlarının en fazla arttığı il İzmir oldu. İzmir'deki konutlar, yıllık bazda yüzde 31,4 zam alırken, bu oran İstanbul'da yüzde 28,1, Ankara'da ise yüzde 27,1 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Aylık bazda baktığımız zaman da Ankara ve İzmir'deki konutların yüzde 2,3, İstanbul'daki konutların ise yüzde 2,7 oranında zam aldığını görüyoruz.

TÜİK Ağustos Ayında Fiyatı En Çok Artan Ürünleri Açıkladı

Açıklanan verilere göre 100 metrekare büyüklüğünde olan bir evin ortalama fiyatı, bütün Türkiye için 466,9 bin TL'ye artmış durumda. Bu ortalama fiyat, İstanbul ve İzmir'de sırası ile 694,3 bin TL ve 574,9 bin TL ile Türkiye genelinin üstünde yer alıyor. Ankara'da ise 100 metrekare büyüklüğündeki bir evin ortalama fiyatı, 341 bin TL...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER