ANKARA ÜNİVERSİTESİ VE ASELSAN BİRLİKTE

Ankara Üniversitesi ile ASELSAN, sağlık sektöründeki medikal, yaşam destek ve tanı cihazlarında dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla "Sağlık Teknolojileri Alanına Yönelik Ar-Ge İşbirliği Çerçeve Protokolü" imzaladı.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ VE ASELSAN BİRLİKTE

Sağlık alanında geliştirilecek teknolojilerin ticarileştirilmesi ve yenilikçi ürünlerin dünya pazarına sunulması amacıyla Ankara Üniversitesinin Gölbaşı kampüsündeki Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsünde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün protokol imzaladı. Törende bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. İbiş, sağlık teknolojileri alanında geleceğe yönelik cihaz ihtiyaçlarını analiz etmek ve tasarım sürecinde ortak çalışmalarda bulunmak için protokolü imzaladıklarını belirtti.

AMAÇ YERLİ ÜRETİMİN YAYGINLAŞTIRILMASI

Protokol çerçevesinde yerli üretimin yaygınlaşmasına katkı sunacaklarını ifade eden İbiş, "İlk olarak açık kalp ameliyatlarında kalbin durdurularak kalp ve akciğerin görevini üstlenen 'kalp akciğer pompası' diye tabir edilen sistemi ele alacağız. ASELSAN ile birlikte sistemde bulunan eksiklikler giderildikten sonra yerli bir üretimi tamamlamış olacağız. Üretilen cihazı yurt içi ve yurt dışında satışa sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

"TIBBİ CİHAZ ALIMINDA YURT DIŞINA OLAN BAĞIMLILIĞI AZALTMAK İSTİYORUZ"

ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün de mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarını 7 bin 800'den fazla personelle yürüttüklerini belirterek, askeri alandaki başarılarına sağlık, enerji ve güvenlik alanlarını da eklemek istediklerini vurguladı. Üniversite içerisindeki akademisyenlerle yürütülecek ortak çalışmalara mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarıyla destek vereceklerine işaret eden Görgün, "Tıbbi cihaz alımında yurt dışına olan bağımlılığı azaltmak istiyoruz. Türk mühendisler tarafından daha iyilerinin tasarlanıp, üretilip kullanıma sunulduktan sonra kendini ispat edip uluslararası alanda da rekabetçi olabilecek bir yaklaşımla çalışmalara gayret göstereceğiz." ifadelerini kullandı. ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün, Elektron Hızlandırıcısı ve Serbest Elektron Lazeri (SEL) Tesisini gezerek, yapılan Ar-Ge çalışmaları hakkında Rektör Prof. Dr. İbiş'ten bilgi aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER