Tünel açılışı törenini çevrimiçi gerçekleştiler

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle karantina ve sosyal mesafe kuralları uygulanan Norveç'te denizaltı tünelinin açılışı çevrimiçi kurdele kesme töreniyle gerçekleşti.

Tünel açılışı törenini çevrimiçi gerçekleştiler

Koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeyi koruyan Norveç Ulaştırma Bakanı Knut Arild Hareide, tünel açılış törenini ofisinden çektiği video ile gerçekleştirdi.

Pandemiye karşı dikkat çekmek ve sosyal mesafenin akıllıca kullanılması noktasında meydan okuyan Hareide, Denizaltı tünelinin açılışını bilgisayarının önünde kurdele keserek gerçekleştirdi.

İlk vakasının 26 Şubat'ta başlayan ve bir anda hızla artınca 12 Mart'ta fiziksel mesafeye ulaşmayı amaçlayan bir dizi güvenlik önleminin uygulamaya geçen ülkede sıkı tedbirler alındı.   Şimdiye kadar koronavirüs kaynaklı 189 ölüm ve 7 bin Vaka sayısı bulunan ülkede üç gün önce bu ay başında salgının kontrol altına alındığını duyurmuş ve tedbirlerin gevşetileceğini açıklamıştı. 

Vaka sayısının azalmasıyla durumu kontrol altına alan Norveçte alınan önlemler şu şekilde:

  • Tüm eğitim kurumları kapatıldı ve organize spor faaliyetleri durduruldu.
  • Kültürel etkinlikler, spor etkinlikleri, spor salonları ve yüzme havuzları da dahil olmak üzere bir dizi etkinlik ve işletme kapatıldı. Ağırlama endüstrisinde yemek servisi yapanların dışındaki barlar, barlar ve kulüpler gibi tüm işyerleri kapanacaktı ve yemek servisi yapan herhangi bir tesis, ziyaretçilerin en az 1 metre arayla kalabilmesini sağlayacaktı.
  • Hasta bakımı ile çalışan sağlık profesyonellerinin 20 Nisan 2020'ye kadar yurtdışına seyahat etmeleri yasaklandı. Bu yasak hem iş seyahatlerine hem de özel seyahatlere uygulandı.
  • 27 Şubat'tan bu yana İsveç ve Finlandiya dışındaki seyahatlerden dönen herkes, belirtileri gösterip göstermediğine bakılmaksızın karantinaya alacaktı.
  • Boş zaman yolculuğu kesinlikle önerilmez. Müdürlük, kesinlikle gerekmedikçe işe gitmekten vazgeçti ve mümkünse toplu taşıma araçlarından kaçınmanın yanı sıra kalabalık yerlerden de kaçınmaya teşvik etti.
  • İnsanlardan savunmasız gruplara sahip kurumlarda (yaşlılar, psikiyatri, hapishane vb.) Başkalarını ziyaret etmemeleri istendi ve genellikle başkalarıyla yakın teması kısıtlamaya teşvik edildi.
  • Toplu taşıma programı, kritik sosyal işlevleri olan kişilerin işe gidip gelebilmelerini ve birbirlerinden uzaklaşabilmelerini sağlamak için normal olarak yürütülüyordu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER