Koronavirüsü nikotinle tedavi edecekler! Nikotin virüsleri engelliyor mu

Sigara içenlerin koronavirüse yakalanma oranının daha az olduğu araştırmalar sonucu Fransa'da Covid-19'a karşı nikotin tedavisi üzerinde çalışmaya ve testlere başladı.

Koronavirüsü nikotinle tedavi edecekler! Nikotin virüsleri engelliyor mu

Bilinenlerin aksine, yapılan araştırmalar sigara kullananların koronavirüse yakalanma oranının düşük olduğu kanıtlamıştı. Fransa ise bu kanıt üzerinden çalışmalar yapmaya başladı. Eğer kanıtlanırsa koronavirüs tedavisinde nikotin kullanılacak.

 Araştırmayı yürütenlerden biri olan Profesör Zahir Amoura da, Fransa nüfusunun yüzde 35'inin sigara kullandığını ve vakaların sadece yüzde beşinin sigara içenlerin oluşturduğunu bu nedenle gözlerini nikotine çevirdiklerini belirtti. 

Aynı araştırmanın Çinde yapıldı ve Çin vaka sayısının yüzde  yüzde 12.6'sının sigara içenlerden oluştuğu ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Çin'de sigara içme oranı yüzde 26.

Genel sigara içme yüzdesiyle karşılaştırıldığında, sigara içen Covid'li hasta oranı bu araştırma da da düşük çıkıyor. Araştırma sonuçları New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı.

Nikotin virüsleri engelliyor mu?

Fransız nörobiyolog Jean-Pierre Changeux'nun teorisine göre nikotin hücre reseptörlerine yapıştığı için virüsün hücrelere erişimini ve vücutta yayılımını engelliyor. AFP'nin aktardığına göre Fransa'da araştırmacılar, bu konuda daha geniş çaplı klinik araştırmalar yapmak için sağlık bakanlığının iznini bekliyor.

Sağlık çalışanları üzerinde nikotin bantları denenenecek

Diğer yandan ilk araştırmanın yapıldığı Paris'teki Pitie-Salpetriere Hastanesi'nde bir adım daha ileriye gidilerek, yeni bir araştırma kapsamında sağlık çalışanları üzerinde nikotin bantları denenecek ve virüse karşı koruma sağlayıp sağlamadığı saptanacak. Aynı hastanede Covid-19 hastalarına da nikotin verilerek, bunun semptomları azaltıp azaltmadığı incelenecek.

Nikotinin kötü etkilerini unutmayalım

Öte yandan Fransa Ulusal Sağlık Ajansı Direktörü Jerome Salomon, "Nikotinin kötü etkilerini unutmamalıyız." diyerek halka sigara kullanımı konusunda uyarıda bulundu. Fransa'da resmi verilere göre her yıl 75 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER