Koronavirüsle mücadelede şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç: Deksametazon

İngiltere'de yapılan kapsamlı bir araştırma, "deksametazon" adlı ucuz ve kolayca bulunabilen bir ilacın ağır koronavirüs hastalarının kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Koronavirüsle mücadelede şimdiye kadar ölüm oranını azaltan ilk ilaç: Deksametazon

İngilterede Oxford Üniversitesi öncülüğünde  yapılan bir araştırmaya göre deksametazon adlı ilaç düşük dozlu steroid tedavisinin ölümcül Covid-19 virüsüyle savaşta önemli bir rol oynuyor. 

Uzmanlara göre bu ilaç  solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir azaltarak hastaların iyileşme oranını artırıyor. 

Oksijen verilen hastalarda beşte bir olan bu oran  mevcut tedavilerin koronavirüste de işe yarayıp yaramayacağını görmek için başlatılan dünyanın en kapsamlı araştırması kapsamında denenerek ve araştırması yapılarak elde edildi. 

Deksametazon ilacı nedir? Deksametazon corona virüsünde etkili mi ...

Uzmanlar bu ilacın koronavirüs salgınının ilk gününden beri kullanılması durumunda 5 bine yakın kişinin kurtarılacağını belirtti. Yapılan araştırmalarla hastalığa yakalanan 20 hastadan 19 unun hastaneye gitmeden tedavi edildiğini, hastaneye yatan hastalardan da solunum cihazına bağlı olanların ise koronavirüsle savaşmaya çalışırken zayıf düşen bağışıklık sisteminde oluşan hasarın bir kısmını Deksametazon ile engellendiğini belitti. 

Hastanede tedavi olan 200 hastaya bu ilacın verilmesi ve diğer 4 bin hasta ile oranların karşılaştırılması sonucunda ilacın solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı yüzde 40'tan yüzde 28'e düşürdüğü kanıtlandı. Uzmanlara göre deksametazon  Covid-19 hastalarında ölüm oranını azaltan ilk ilaç. Oksijene ihtiyaç duyan hastalarda ise bu oran yüzde 25'ten yüzde 20'ye indi.

 Araştırma heyet başkanı Prof. Peter Horby, bu ilaçla ilgili "Bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç. Ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu büyük bir sonuç" diyor. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER