İran Ordusu’nun gücü!

ABD Irak’ın başkenti Bağdat’ta hava saldırısı düzenleyerek İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürdü. İran ise intikam alacağını açıkladı. İşte İran ordusunun gücü…

İran Ordusu’nun gücü!

İran Ordusu’nun gücü!

ABD Irak’ın başkenti Bağdat’ta hava saldırısı düzenleyerek İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürdü. İran ise intikam alacağını açıkladı. İşte İran ordusunun gücü…

İngiltere merkezli olan Uluslar arası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’ne göre İran ordusunda 523 bin aktif çalışan olduğu tahmin ediliyor. 350 bini ordunun ana gövdesinde, 150 bini ise Devrim Muhafızları’nda, 20 bini de Devrim Muhafızları’nın donanma birliklerinde kalıyor. Sonuncu grup Hürmüz Boğazı’nda silahlı bir şekilde nöbet tutuyor ve 2019’da tanker kaçırma vakalarında olduğu düşünülüyor.

Devrim Muhafızları, Besiç milis güçlerini kontrol ederken, gönüllülerden oluşan birlikler ülke içinde oluşan isyanları bastırıyor. Besiç milislerinin de yüz binleri bulan milisi mobilize etme gücü bulunuyor. Devrim Muhafızları 40 sene öncesinde İslam Devrimi’ni korumak adına kurulan ve o tarihten bu yana siyasi, askeri ve ekonomik güç haline geldi. Ordudan sayıca daha az mensubu olsa da İran’da en etkili askeri güç olarak görülüyor.

General Kasım Süleymani’nin yönetmiş olduğu Kudüs Gücü, ülkenin dışında operasyonlar düzenliyor. Bu oluşmuş yapı doğrudan İran ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı. Kudüs Gücü’nün 5 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu birliğe ait mensuplar Suriye’ye de gönderildi. Suriye Ordusu’na ve Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı milislere danışmanlık yapıyor. Irak’taysa IŞİD’in yenilgisine yardımcı olmak ve Şiilerin kontrolündeki milis gücüne destek verildi. ABD Kudüs Gücü’nün Orda Doğu’da terörist ilan ettiği yapılaraysa fon gücünün sağlandığı savunuluyor. Aralarında ise Lübnan’da Hizbullah ile Filistin’de İslami Cihat da bulunuyor.

Ekonomik sorunlar ile yaptırımlar İran’ın silah ithalatını etkilerken bölgedeki öteki ülkelere kıyasla İran daha az petrol ithali yapılıyor. Örnek verilecek olunursa Suudi Arabistan’ın yüzde 3,5’i kadar. İran’ın silah ithalatının çoğuysa Çin ve Rusya’dan oluyor. İran’ın füzeleri ordunun önemli bir yerini oluşturuyor. Özellikle Suudi Arabistan ile İsrail gibi rakiplerle hava kuvvetleri bakımından rekabet edemiyor ve füzelerin önemi artıyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu raporda İran, Orta Doğu’da en çok füzesi olan ülke. Bunların çoğu ise orta ve kısa menzilli.

Raporda İran’ın kıtalararası balistik füze üstünde çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Bu çalışmalar 2015 yılında nükleer anlaşmalarla durma noktasına gelmişti. Ancak ABD bu anlaşmadan çekilmiş ve İran belki de tekrar bu çalışmalara başlamıştır. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri İran’ın kısa ve orta menzilli füzelerinin hedefinde bulunuyor. ABD geçtiğimiz sene İran ile gerilimin yaşanması üzerine Orta Doğu’ya Patriot füze savunma sistemi göndermişti. İran senelerdir devam eden yaptırımlara rağmen İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirmeyi başardı. 2016’da Irak’taki IŞİD’e karşı İran tarafından kullanıldı. İran’ın Suriye’den yönetmiş olduğu silahlı İHA’larla İsrail hava sahalarına da girmiş olduğu belirtiliyor. İran Temmuz 2019 senesinde ABD’ye ait olan bir gözlem İHA’sını düşürmüştü.

2010 senesinde İran’ın nükleer tesislerine büyük bir siber saldırı düzenlenmiş ve saldırıdan sonra İran siber kapasitesini yükseltme kararı almıştı. Devrim Muhafızları’nın içerisinde bir siber komutanlık olduğu ve bu birimin de askeri ile ticari sırları çalmak ile uğraştığı belirtiliyor. 2019’daki bir ABD askeri raporuna göre İran havacılık, enerji, savunma ve doğal kaynaklar ile ilgili faaliyet yürüten şirketler hedef alınıyor. 2019’da da Microsoft İran kökenli ve İran hükümeti ile bağlı bir hacker grubunun ABD başkanlık seçim kampanyaları hedef alınıyor ve ABD hükümet üyeleri hesaplarına sızmaya çalışılıyor.

İrem Demir

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER