İPONE'LARI BİLEREK YAVAŞLATAN APPLE'YE CEZA

Fransa, iPhone'ları Bilerek Yavaşlattığı İçin Apple'yi 25 Milyon Euro Para Cezasına Çarptırdı.

İPONE'LARI BİLEREK YAVAŞLATAN APPLE'YE CEZA

2007 yılında İPhone'leri yavaşlattıkları ile ilgili itirafta bulunup kampanya başlatan ABD’li büyük teknoloji şirketi Apple, eski iPhone modellerini yazılım güncellemeleri ile bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle Fransa’da 25 milyon avro (yaklaşık 164 milyon TL) para cezasına çarptırdı. 

DAVA AÇAN BİRÇOK KURULUŞ VAR

iPhone sahiplerini, iOS 10.2.1 ve 11.2 güncellemelerinin cihazlarını (iPhone 6, 6S, SE ve 7) yavaşlatabileceğine dair bilgilendirmeyen Cupertinolu şirket, skandalın ortaya çıkmasından sonra onlarca dava ile karşı karşıya kalmıştı.

Apple’a dava açan ilk kuruluşlardan biri olan Fransız tüketici örgütü HOP, mahkemeden beklediği haberi nihayet aldı. Apple, yaklaşık üç yıldır devam eden dava sonucunda 25 milyon avro (yaklaşık 164 milyon TL) para cezasına çarptırıldı.

'AMACIMIZ DAYANIKLI İPHONELER ÜRETMEK'

Amaçlarının her zaman müşteriler tarafından takdir edilen güvenli ürünler yaratmak olduğunu söyleyen Cupertinolu şirket, mümkün olduğunca uzun süre dayanan iPhone’lar üretmeye çalıştıklarını ifade etti. 2017 yılında Apple’a, eski iPhone modellerini kasten yavaşlattığı için, ABD'nin farklı federal mahkemelerinde toplam sekiz ayrı dava açılmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER