Dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı ne kadar yüksek?

Çin keşif ekibi, dünyanın en büyük dağı kabul edilen Everest dağının boyunuhassas ölçüm aletleriyle ölçmek için 7 mayısta yola çıkmıştı. O ekip zirveye ulaştı.

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı ne kadar yüksek?

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın yeni haberine göre Doğal kaynaklar Bakanılığından olan ölçüm uzmanları ve profesyonel dağcıların oluşturduğu 30 kişilik grup Nepal-Çin sınırındaki dağın Çin tarafındaki ana kamptan 7 mayısta  başladıkları zirve yolculuğunu tamamladı. Yapılan yolculuğu sadece Çin değil Nepal tarafından da ilgi ile izlendi. 

Yeni Mesaj: Çin ekibi Everest'in yüksekliğini ölçüyor

Zirveye ulaşan ekibin  Küresel Konumlama Sistemi (GPS) sinyalleri uydudan görüntülendi. Bu bölgede bulunan ekip özgül ağırlık ölçen gravimetre gibi alet ve cihazlar yardımıyla dağın en yüksek noktasındaki yüksekliğin hassas ölçümünü yapmaya çalışacak. Ekip ayrıca doğal kaynakları tespit etmeye de çalışacak. 

Daha önce de Çin dağın zirvesini ölçmek için 1975 ve 2005'te iki keşif grubu yollamış ve dağın yüksekliğini sırasıyla  8 bin 848 metre 13 santim ve 8 bin 844 metre 43 santim ölçülmüştü.

Yeni tip Covid-19 nedeniyle ağır mücahadele içinde bulunan çin 12 Martta Everest dağına yaptıkları keşifi durdurduğunu açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER