Arjantin’de maaşlar askıya alındı!

Uzunca bir süredir ekonomik kriz yaşanan Arjantin’de milletvekilleri ile senatörlerin maaşı 180 gün askıya alındı.

Arjantin’de maaşlar askıya alındı!

Arjantin’de maaşlar askıya alındı!

Uzunca bir süredir ekonomik kriz yaşanan Arjantin’de milletvekilleri ile senatörlerin maaşı 180 gün askıya alındı. Arjantin Devlet Başkanı Yardımcısı ile Senato Başkanı Cristina Kirchner ve Temsilciler Meclisi Başkanı Sergio Massa; milletvekillerin, senatörlerin, Kongredeki kıdemliler ve siyasi personelin maaşlarının 180 gün dondurulmasını kapsayan kararnameyi imzaladı.

Kararnamede “Sosyal Dayanışma Kanunu, toplumumuzdaki en savunmasız kesimlerin toparlanması amacıyla ekonomik, sosyal, güvenlik, kamu hizmetleri, sağlık gibi alanlarda acil durum ilan etmektedir. Bu hedefler göz önüne alınarak, dayanışma etiğinin rehberliğinde, gerçeğe uygun politikaları teşvik ederek kamu hizmetlerinde kemer sıkma politikaları uygulamak gereklidir.” Şeklinde bir ifadeye yer verildi.

Massa kişisel Twitter hesabından paylaştı. Paylaşımında; “İçinde bulunduğumuz acil durum için bütün sektörler harekete geçmelidir. Bu nedenle, milletvekilleri ile Temsilciler Meclisindeki siyasi personelin maaşlarının ve ödeneklerinin 180 gün askıya alınması kararını aldık." İfadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren kamu hizmetleri sosyal ve emeklilik alanlarındaki düzenlemeler hükümetle muhalefet arasında tartışmalar çıkarmıştı. Hükümet yasanın Arjantin’in içinde olduğu ekonomik krizden kurtulmasını ve borçlarını ödemek için kolaylık sağlayacağını savunmuş, muhalefet ise Arjantin’inin 2001 senesinde de benzer kriz olmadığını, yasaların iktidarın yetkilerini “gereksiz olarak” artırdığı yönünde görüş bildirdiklerini ifade etmişti.

İrem Demir

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER