Almanya'da iki silahlı saldırıda dokuz kişi yaşamını yitirdi

Almanya'nın batısındaki Hanau kentinde Çarşamba akşamı yerel saatle 22:00 sıralarında iki silahlı saldırı düzenlendi.

Almanya'da iki silahlı saldırıda dokuz kişi yaşamını yitirdi

Alman basınına göre önce kent merkezindeki bir mekan, ardından da Kesselstadt mahallesinde bir diğer mekan kurşunların hedefi oldu.

Saldırılarda dokuz kişinin öldüğü açıklandı.

Polisin yaptığı açıklamaya göre saldırının zanlısı, sabahın ilk saatlerinde yanında başka birinin de cesediyle evinde ölü olarak bulundu.

Alman Federal Savcılığı, soruşturmayı devraldığını ve saldırının aşırı sağ saiklerle gerçekleştirilmiş olabileceğine dair emareler bulunduğunu duyurdu.

Hayatını Kaybedenler ArasındA Kürtler Var

Fransız haber ajansı AFP, görgü tanıkları ve yerel basına dayandırdığı haberinde ilk saldırınun Midnight adlı bir gece kulübü önünde üç kişiyi öldürdüğünü, onlarca el ateş açıldığını aktardı.

Ajansa göre ikinci saldırı ise Arena Bar adlı bir mekanın önünde düzenlendi.

Reuters ise mekanların 'nargile kafe' olduğunu duyurdu.

Mekanın kentteki Kürtlerin sıklıkla gittiği bir yer olduğu belirtiliyor.

Alman gazetesi Bild, hayatını kaybedenler arasında Kürtler de olduğunu yazdı. Bild'e göre 7 saatlik bir aramanın sonucunda kimliine ve ev adresine ulaşılan ancak evinde ölü bulunan zanlı, aşırı sağ ve ırkçı görüşlere sahipti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon yayınında gelen soru üzerine "Bize gelen ilk bilgilere göre ırkçı motifli bir saldırı olduğu söyleniyor ama nihai açıklamayı beklemek gerekir" açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir." ifadelerini kullandı.

Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, saldırının çok üzücü olduğunu söyledi ve kenttekilerden ihtiyatlı davranmalarını istedi.

Alman polisi, yerel saatle 22.00'de (TSİ 00.00) düzenlenen saldırılarda başlangıçta beş olarak açıklanan yaralı sayısının, bir yaralının ölmesiyle dörde düştüğünü açıkladı.

Saldırının nedenine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Almanya'nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau, Frankfurt'un 25 kilometre batısında yer alıyor.

Betül Parlak

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER