4 aydır söndürülemeyen yangın ve bilançosu!

Avustralya’da rekor düzeyde olan ve aylardır süren kuraklık sebebiyle yangın çıktı ve geçtiğimiz hafta etkisini artırdı.

4 aydır söndürülemeyen yangın ve bilançosu!

4 aydır söndürülemeyen yangın ve bilançosu!

Avustralya’da rekor düzeyde olan ve aylardır süren kuraklık sebebiyle yangın çıktı ve geçtiğimiz hafta etkisini artırdı.

Eylül ayından bu yana süren ve alevlerin etkisinde olan ve çoğu zaman da 70 metreyi bulan yangınlar sonucunda en az 25 hayatını kaybederken çok sayıda kasaba da boşaltıldı. Milyonlarca hayvan öldü. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) yapmış olduğu son açıklamada 1,25 milyar hayvanın hayatını kaybettiğini söyledi. Tüm dünyanın Avustralya’ya odaklanmasına ve ünlülerden siyasetçilere birçok kişinin düzenlediği kampanyalara kadar detaylar haberimizde.

Pazartesi günü itibari ile yangından etkilenen yerlere yağmurlar başladı ve sıcaklık düşüşe geçti. Fakat yetkililer yangının tekrar çıkma ihtimali üzerinde duruyor. Ülkenin doğusundaki Sydney’den Melbourne’a kadar çoğu şehirde güçlü yağmurların olduğu görüldü. Yetkililer Perşembe itibarıyla sıcaklıkların tekrardan yükselmesini bekliyor ve dolayısıyla da hasar tespiti yapılmasını, gerekli alanların boşaltılmasını istiyor. Kapalı yollar açılırken yüzlerce kişi de dumandan etkilenip dışarı çıkamadı. Yangınların ise aylarca sürebileceği uyarısında bulunuldu.

Şimdiye kadar yangınlarda 8 milyon hektar alan yok oldu. Yaklaşık olarak 2 bin ev küle döndü ve çok sayıda elektrik ile internet bağlantısının yok olduğu belirtildi. Eylül’den bu yana en az 800 ev tahliye edildi. Zararın ise 700 milyon Avustralya Doları (485 milyon Amerikan doları) aştığını ve miktarın da daha fazla artacağı belirtiliyor. Acil Durumlar Bakanı Lisa Neville, Victoria eyaletinden 67 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Yaklaşık bin turistin Avustralya donanması tarafından kıyılardan alınarak götürüldüğü belirtildi.

Avustralya yaz aylarındaki yangınlara alışık olsa bile bu sene normalin üstünde sıcaklık görüldü ve kuraklık yaşandı. Yangınların şiddetinin daha çok olmasına sebep oldu. Yangınlar başladığında otların tutuşmasıyla ortaya közler çıktı ve rüzgarla yayılan közler diğer alanları tehlikeye soktu. Otları tutuşturan yangınlar gök gürültülü fırtınaları oluşturdu ve şimşekler meydana geldi. Daha fazla yangının ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu da volkan patlaması veya atom bombası etkisi yarattı, yangınlar kendi fırtınalarını ortaya çıkardı.

Avustralya’da yangınların bu denli büyümesi, kontrol altına alınamamasında yazlarının kurak ve sıcak geçmesinin etkisi bulunuyor. Bilim dünyası uzun süredir iklim değişikliğinde şiddetlenmeye başladı ve Avustralya’da uzun, sıcak ve kuru yazlar yaşandı. Tarımsal alanlar böylece daha kuru hale geldi ve kolay tutuştu. Bilim insanları iklim değişikliğinin yangınları şiddetli ve sık hale getireceğini belirtiyordu.

Meteoroloji uzmanlarına göre Avustralya’daki yangınların kontrol altına alınamamasındaki en büyük etkilerden biri de Hint Okyanusu’nda görülen çift kutuplu iklim olayı oldu. Hint Okyanusu Dipolü olarak bilinen olayda deniz üst yüzeyi sıcaklıkları batıda daha yüksekken doğuda serin oluyor. Bu iki taraf arasında sıcaklık farkı 60 senenin zirvesinde bulunuyor. Sonuç olarak da Doğu Afrika’da ortalamanın üstünde şiddette yağmurlar ve seller görünüyor, güneydoğu Asya ile Avustralya’da kuraklık bulunuyor.

İngiliz Times gazetesine konuşan yetkililer yapılan hesaplamalar ise birlikte 480 milyon hayvan öldüğü belirtiliyor. Koala nüfusunun üçte birinin hayatını kaybettiği söyleniyor. Yüz binlerce itfaiyeci ve gönüllüler kimi zaman günde en az 12 saat çalışıyor. Gelen açıklamalara göre gönüllülerin talepleri durumunda 4 bin dolara kadar tazminat alabilecekleri söylendi. Askeri seferberliğin de yaşandığı ülkede 3 bin asker gönüllü itfaiyeciye yardımcı olmak için gitti. Hükümet, Kanada ve ABD’den su tankerlerinin bulunduğu hava araçları için takviyeler istedi. Kadana’da 30’dan fazla itfaiye görevlisi Avustralya’ya gideceği belirtildi.

Ülkenin başbakanı ise iklim değişikliğini küçümsedi ve yangınların devam ettiği sırada geçen ay ailesi ile Hawaii’de tatile gitti. Bu tavırlarından dolayı Başbakan büyük tepkiler çekti.

Ülkede birçok insan evlerinin yanması üzerine yakınlarına gitti ve tanıdıklarının yanında kalmaya başladı. Yetkililer kapı kapı dolaşıp ailelere alanları terk etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Yangının etkili olduğu bölgelerde yaşayan insanlar dumandan ve dumana bağlı artan hava kirliliğinden de etkilendi. Birçok sayıda hükümet Avustralya’ya seyahat konusunda notlarını güncelledi ve gidilecek yerlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ülkede olanların haberleri dinlemeleri ve yetkililerin uyarılarına kulak asmaları söylendi. Çoğu turistik tesisin ise hala açık olduğu belirtiliyor.

İrem Demir

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER