BAŞKA BİR GEZEGEN – NALLIHAN KUŞ CENNETİ

Ankarada bir kuş cenneti olduğundan haberdar mısınız? Ankara-Bolu arasında eşsiz güzelliği ve büyüleyen renk cümbüşü ile bizi karşılayan Nallıhan Kuş Cennetini sizler için betimleyeceğim.

BAŞKA BİR GEZEGEN – NALLIHAN KUŞ CENNETİ

Ülkemizin sayısız güzelliklerinden biri olan Nallıhan Kuş Cenneti içinden geçen su havzası; etrafını saran sazlıklar, söğütler, kavaklar, ılgınlar, bozkır alanlar, tarım arazileri ve kayalık yarlar ve renk renk katmanlardan oluşan doğaüstü güzelliği ile adeta mucizevi bir görüntü. Muhteşem jeolojik yapısı ve su havzasının yanısıra kuşların göç yollarında olması da ayrı bir turistik değer. Kuşlar göç ederken gökyüzündeki dansları cıvıltılarındaki melodiyle tam anlamıyla bir sanat gösterisi. 

Nallıhan Kuş Cenneti hakkında bilgi verecek olursak 425 hektarlık bir alanı kapsayan tarlada Leylek, yeşilbaş, angut, elmabaş, patka, sakarmeke, karabatak, karabaş martı, turna, keklik, çulluk, bıldırcın, sutavuğu, şahin, kaz, doğan, kartal, Mısır akbabası, kaşıkçı, atmaca, balıkçıl gibi 191 kuş türü gözlemlenmiş. Özelikle de leylekler en çok göze çarpan türlerin başında geliyor.

Ayrıca kuşların göç yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde göç eden kuşlara barınak görevinde. Büyük bir sulan alan olmasından dolayı kışın binlerce kuşa ev oluyor.  Cennet, 1994 yılında  Milli Parklar, Av ve Hayvan Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış, bu alana zarar verilmemesi adına insan faaliyetleri ve avcılık yapılması yasaklanmış. 

YOL TARİFİ

Bu eşsiz güzellik Ankara‘nın Nallıhan ilçesine bağlı Davutoğlan Köyü sınırları içinde yer alıyor. Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği noktada Tarihi ipek yolunun üzerinde yer alan güzellik Ankara merkeze 130 kilometre, İstanbul‘a 300 kilometre, Eskişehir‘e 130 kilometre ve Bolu’ya 100 kilometre uzaklıkta. Ankara’dan öncelikle Ayaş ve Beypazarı yolunu takip ederek, İstanbul’dan ise D-140 Otoyolu’nu kullanarak Nallıhan‘a; Nallıhan’dan 28 kilometre daha ilerledikten sonra Nallıhan Kuş Cenneti’ne gelerek ulaşabilir. 

NELER YAPILABİLİR?

Nallıhan Kuş Cenneti, özellike doğa, keşif severlerin, fotoğrafçıların ve kuş gözlemcilerinin dikkatini çeken, merkezinde bulunan 3-4 tane kuş gözlemevi ile kuş gözlemi yapılanilen sayılı yerlerden. Gözlem noktalarından ise hem panoramik açıdan kuşları gözlemleyip fotoğraflamak mümkün olduğu gibi kuş cennetini de daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Kuşların gökyüzünde süzülüşünü, etrafta gezinip suya dalıp çıkışını izlemek oldukça keyif verici. Kuşları daha yakından incelemek isterseniz yanınızda mutlaka dürbün götürmenizi tavsiye ederim. Böylelikle kuşların yaşamına daha yakından şahit olabilirsiniz.

Bölgenin güzelliğinin korunması adına yiyecek, içecek temi edilebilecek yerlerin yapılmadığı dikkate alınmalı, oraya gidecek kişiler yiyeceklerini yanlarında götürmeli. Şehrin gürültü ve kargaşasından kaçıp sakince piknik yapmak için ideal bir alan olan Kuş cennetinde kamp yapmak için de çadır ve gerekli malzamalar bulunuyor. Ancak bölgede ateş yakmanın yasak olduğunun belirtilmesi gerek.

 

Bölgenin Ankaraya yakın olması nedeniyle Ankarada yaşayıp fotoğraf çekmek ya da doğada fotoğraf çektirmek isteyenleri  Nallıhan Kuş Cenneti’ne bir uğramalarını öneririm. Değişik türlerde kuşların, rengarenk coğrafyanın, kuş gruplarının oluşturduğu manzaraların, gün doğumunun ya da batımının fotoğrafını çekerek eşsiz kareler yakalama şansları kat be kat artacaktır. 

NE ZAMAN GİDİLİR

Nallıhan Kuş Cennetine eğer kuşları gözlemleme amacıyla gidiyorsanız kuşların göç etme zamanları olmasından dolayı ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde giderseniz kuş sayısının artmasından istifade edebilirsiniz.

Ancak diğer mevsimlerde de giderek çeşitli kuş türlerini ve ahenkle dans ederek melodilerle cıuvıltılarını dinleyebilirsiniz. Fotoğrafseverler ise yağışların arttığı mayıs-temmuz ayları arasında giderek doğanın canlanışıyla birlikteki renk cümbüşünü resmedebilir. Kısaca şunu söylemek isterim ki ne zaman gidilirse gidilsin Nallıhan Kuş Cenneti gideni hiçbir zaman pişman etmeyecek güzelliklere sahip. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER