Mansur Yavaş duyurdu: Kadına şiddete karşı ‘Mor Buton’

Mansur Yavaş, kadın cinayetleri ve adına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğinin eklendiğini açıkladı.

Mansur Yavaş duyurdu: Kadına şiddete karşı ‘Mor Buton’

Kadın şiddeti ve cinayetlerinin her geçen gün arttığı bu dönemde bütün birimler önleme amaçlı tedbirler alıyor. Sosyal hayattaki çoğu konuda hazıradığı projelerle adını duyuran Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş, aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının bildirilmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına “Mor Buton” özelliğinin eklendiğini sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. 

Yavaş, attığı twit ile şunları ifade etti:

* Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor.

* Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamamıza Mor Buton özelliğini ekledik.

* Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız.

Aleyna Çakır'a vurgu yaptı

Mansur Yavaş, Kadına yönelik şiddetin son bulması gerektiğini belirten iletisinde Aleyna Çakır'ın sır ölümüyle ilgili, “Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi gibi insanlığın yüz karasıdır” dedi. 

Mansur Yavaş duyurdu: Başkent Mobil'e 'Mor Buton' eklendi

Ancak Başsavcılık tarafından açıklamada, Aleyna Çakır’ın gördüğü şiddet olayı ve hakkındaki iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Eylem hakkında soruşturma yapılmış, şikayetçi S.E.'nin şikayetinden vazgeçmesine rağmen şüpheli hakkında iddianame düzenlemek suretiyle kamu davası açılmıştır. Soruşturmanın gizliğine dikkat edilerek toplanan tüm deliller incelenmektedir” ifadelerine yer vermişti.

'Mor Buton' Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından aktif hale getirildi. Bu uygulamaya başkant mobil uygulamasını kullanan kadınlar kolayca ulaşabilir. Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek.

'Mor Buton'  şiddet gören kadınlara  Büyükşehir Belediyesinden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları taleplerini de iletebileceği bir fırsat sunuyor.

Kadına şiddete karşı, Başkent Mobil uygulamasına 'Mor Buton ...

Buton, güvenlik birimleri tarafından sürekli kontrol edilecek, gelen ihbarlar değerlendirilerek en yakın ekip kadınların bulunduğu adrese sevk edilecek.

Yardım isteyen şiddet mağduru kadınlar başvurularının takibini ise sistem üzerinden gönderilen başvuru numarası ile sorgulayabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan Mor Buton ekranına acil durumlar için ayrıca ALO 155 polis imdat hattına bildirilmesi yönünde uyarı mesajı da eklendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER