Başkentli çifçiye 5 milyon sebze fidesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), tarımsal üretimi arttırmak amacıyla mayıs ayında çiftçilere, yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i çiftçi katkı payı olmak üzere toplam 5 milyon 95 bin 20 adet domates ve sivri biber fidesi dağıtacak.

Başkentli çifçiye 5 milyon sebze fidesi

Koronavirüs nedeniyle üretimin durma noktasına geldiği  bu günleri en çok üreten  ve kendini kalkındıran olarak çıkmak için gereken bütün önlemler alınıyor. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu kez de çiftçilere verdiği sözü tuttu. “En büyük hayalim dediği” sözleşmeli üreticiliği hayata geçiren Başkan Yavaş, şimdi de 5 milyon sebze fidesi dağıtmayı planlıyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi 10-15 Mayıs tarihleri arasında merkez dahil 25 ilçenin tamamında gerçekleştirilecek dağıtımın 2 Milyon 704 bin 170’i domates, 2 milyon 390 bin 850’sini sivri biber fidesi oluşturacak. Sebze fidesi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na başvuru yapabilecek.

Başkentli çifçiye 5 milyon sebze fidesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilere destek verme amacıyla su fiyatlarını 50 kuruşa indirmesi ve üreticilerin ellerinde kalan ürünleri satın alarak, yem bitkisi ve tohumu dağıtımının ardından Mansur Yavaş'ın “En büyük hayalim dediği” sözleşmeli üreticilik modeline geçti.

Yüzde 75'i hibe yüzde 25'i çiftçi katkı payı olmak üzere toplam 5 milyon 95 bin 20 adet domates ve sivri biber fidesini çiftçiyle buluşturacak. Özellikle üreticilerin tercihi olan Nergis cinsi domates ile Demre cinsi sivri biber fide çeşitleri seçilerek üreticiye ulaştırılacak.

Sebze fidesi desteğinden yararlanmak isteyen başkentli çiftçiler, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı'na başvuru yapabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2020, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER