AŞTİ’de elektronik plaka tanıma sistemi devrede

ANKARA ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ (AŞTİ) ARTIK OTOPARKLARINDA “ELEKTRONİK PLAKA TANIMA SİSTEMİ”NE GEÇİLDİ. SİSTEMİN TANITIMI SIRASINDA KONUŞAN BUGSAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA KOÇ, “PLAKA TANIMA SİSTEMİ SAYESİNDE GİRİŞTE HİÇBİR BARİYER, BUTON, FİŞ KESİMİ OLMAKSIZIN PLAKANIN OKUNMASI VE ELEKTRONİK SİSTEME KAYDIYLA BAŞLIYOR. YOLCU HİÇ DURMADAN GEÇİP OTOPARKA ARACINI PARK EDEBİLİYOR” DEDİ.

AŞTİ’de elektronik plaka tanıma sistemi devrede

Artık Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) otoparklarında “elektronik plaka tanıma sistemi” devrede. Sistemin tanıtımının yapıldığı sırada konuşan BUGSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Plaka tanıma sistemi sayesinde girişte hiçbir bariyer, buton, fiş kesimi olmaksızın plakanın okunması ve elektronik sisteme kaydıyla başlıyor. Yolcu hiç durmadan geçip otoparka aracını park edebiliyor” dedi.

Artık AŞTİ'de bu sistem sayesinde araçlara bilet kesme işlemi uygulanma yapılmayacağından araçlar, bariyersiz şekilde hızlı bir geçebilecek. bu sayede hem zamandan hem de emekten tasarruf edilebilecek. Bu sistemle birlikte araç plakaları otopark girişinde sistem tarafından okunacak, otoparktan çıkış yaparken de aynı şekilde plakalarının sistemde görüntülenecek. Araç sahipleri de bu sistemle ödemesini yapabilecek. Temassız ödeme sistemini de kullanılabilen gişeler sayesinde vatandaşlar araç içerisinden hiç inmeden otopark kullanım ücretlerini ödeyebileceği hizmet sağlanacak. 

BUGSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan sistemin Ankara’da bir ilk olduğunu belirterek, “Türkiye’de ilk defa bir otogarda elektronik sistemle plaka tanıma sistemini devreye sokuyoruz. Bu otopark daha önce 10 yıllığına bir spor kulübüne kiraya verilmişti. Bir mahkeme süreci yaşandı ve mahkemenin lehimize sonuçlanması ile otopark ve taksi durağını tahliye ettik. Buranın yönetimini Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BUGSAŞ’a verdik. Önümüzdeki dönemde otogarda birçok önemli değişikliğe imza atacağız. Bunların başında da yüksek teknolojiyi otoparka entegre etme geliyor. Plaka tanıma sistemi sayesinde girişte hiçbir bariyer, buton, fiş kesimi olmaksızın plakanın okunması ve elektronik sisteme kaydıyla başlıyor. Yolcu hiç durmadan geçip otoparka aracını park edebiliyor. Çıkışta da tekrar gişelere geldiğinde ilk 45 dakika ücretsiz olduğu için bu süre içerisinde hiç durmadan plakanın tespit edilmesi ile otoparktan ayrılabiliyor. 1 saati geçmiş ise gişede durarak arzu ederse temassız kartı ile ödeme yapabilecek. Ayrıca AŞTİ otoparkı şehit ailelerine, gazilere ve yakınlarına ücretsiz. Sistemin otogar kullanıcılarına zaman kazandıracağı ve özellikle otobüs kaçırma telaşı ile gelen yolcularımıza daha teknolojik bir imkan sunacağız” ifadelerini söyledi. 

Mustafa koç, bu sistemin kurulmasının ardından AŞTİ durağında bulunan taksilere Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bir dezenfeksiyon cihazının hediye edildiğini belirterek, , “Mart ayının başından beri Ankara’daki tüm toplu taşıma araçlarına bir dezenfeksiyon uygulamamız vardı. Ancak taksilerin sayısının çok ve mahalle sokaklarına yayılmış olmasından dolayı onların dezenfektanlarını biz veriyorduk ve bunu kendileri duraklarında yapıyordu. Burada farklı bir uygulamayı başlatıyoruz. Burada 155 taksi çalışıyor ve bir ozon cihazı hediye ettik. Bu cihazın aracın kapıları kapalı bir şekilde 3 dakika çalışması ile tüm virüsleri yok ettiği bilimsel olarak sertifikalandırılmıştır”  dedi. 

Elektronik plaka tanıma sisteminin tanıtımı BUGSAŞ yöneticileri, taksiciler ve AŞTİ esnafı katılımı ile gerçekleştirildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER