Ankara Şehir Hastanesi pandemiyle mücadelenin merkezi oldu

Ankara şehir hastanesi, salgının seyrini değiştiren, salgınla mücahadelede tanı, tedavi, izolasyon ve testler konusundaki özverili çalışmasıyla takdir topladı.

Ankara Şehir Hastanesi pandemiyle mücadelenin merkezi oldu

Ankara Şehir Hastanesi, tek seferde tüm birimleri yapılan  Avrupanın birinci, dünyanın da üçüncü büyük hastanesi olma özelliğini barındırıyor. koronavirüsü en az kayıpla atlatabilmek için gece gündüz yoğun bir mesai harcayan binlerce sağlık  çalışanı ve hastane yönetimi bu salgında üstüne düşeni başarıyla gerçekleştirdi. Bu süreçte hastalığın teşhis ve tedavisinde görev alan binlerce sağlık çalışanı, ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı kalarak, uzun saatler maske, koruyucu tulum, siperlik ve gözlük takarak şifa bekleyen vatandaşların hayatlarına dokunuyor.

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekim Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, ilk vakanın görüldüğü andan itibaren hastanede alınan önlemleri ve sağlık çalışanlarının mücadelesini şu şekilde anlattı:

Koronavirüs tedbirleri ve tedaviler konusunda Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde çalıştıklarını ayrıca hastanenin özel şartlarını da gözetebilmek amacıyla Pandemi Yönetim Kurulu ile Acil Kriz Koordinasyon Merkezi kurarak  hastanenin kapasitesini, iş gücünü, hastalara nerede, nasıl hizmet vereceklerini planladıklarını söyleyen Surel, "O günden bugüne kadar Kovid sebebiyle yaklaşık 5 bin 500 hasta takip ettik. Bunların ciddi bir kısmı, radyolojide ve klinikte Kovid olduğunu düşündüğümüz hastalarımız. 1800 kadarı ise PCR dediğimiz tetkikle solunum yollarında Kovid olduğunu doğruladığımız hastalarımız. Bu hastalarımızın ciddi bir kısmını yoğun bakımlarımızda, kayda değer bir kısmını da servislerimizde misafir ettik. Şükürler olsun yüksek bir iyileşme oranıyla hastalarımızın büyük çoğunluğunu taburcu ettik." diyerek çalışmaları anlattı.

Ankara Şehir Hastanesi'nde Kovid-19 teşhis ve tedavi süreçleri ...

"Hastasından enfekte olan hiçbir personelimiz yok"

 "Şehir hastanelerinin yüksek kapasitesinin bu olağanüstü durumlarda hastalarımızı yönetmek noktasında çok büyük avantaj sağladığını yaşayarak son birkaç aylık dönemde gördük."  diyerek hastane şartlarına değinen Surel, hastane şartlarının iyi olduğunu sürecin kısa tutulması ve sağlık çalışanlarının bu sayede çok iyi korunduğunu dile getirdi. 

Surel, hastaneden ne şartlarda çalıştıklarını "Negatif basınçlı bir ortamdayız. Partiküllerin saçıldığı hava, havalandırmalar tarafından hastanın odasından absorbe ediliyor ve personelin çalıştığı merkez alana yüzde 100 temiz hava basılıyor. Şükürler olsun ki bugüne kadar yoğun bakımlarımızda hastasından enfekte olan hiçbir personelimiz yok. Bizim de çok düşük seviyede enfekte olan arkadaşlarımız var ama filyasyonlarını yaptığımız zaman gördük ki hep toplum kökenli. Hastaneden, hastasından bu mikrobu alıp, Kovid olan bir çalışanımız yok." diyerek anlattı.

Hastane yönetimince tanı konan kişileri izole etmek amacıyla kampüsteki üç binayı Kovid-19'lu hastalara ayırıldığını ve bu süreçte birçok personelin çalışma ortamının değiştirildiğini belirten Surel,  "Bizim teknik imkanlarımız tabii ki bu başarıda büyük rol oynadı ama esas uyum gücü yüksek, kapasitesi yüksek, yıllardır yoğun çalışmaya alışmış, fedakar sağlık çalışanlarımız, bu başarının ana mimarıdır."  dedi. 

Yoğun bakımdaki hastalar azalıyor - Haberler

"Şu ana kadar 35 bine yakın test çalıştık"

Aynı hastanede görev alan  hastanenin Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvar İdari ve Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bedia Dinç ise 27 Mart'tan itibaren SARS-CoV-2 PCR testini çalışmaya başladıklarını, önce kliniklere nasıl örnek alınacağına ilişkin eğitimler verdiklerini, sonra da Ankara'daki birçok hastaneye de hizmet verdiklerini anlattı. Dinç, şöyle konuştu:

"Günde yaklaşık 900 ila 1200 civarında test çalışıyoruz. Şu ana kadar 35 bine yakın test çalıştık. Bunun 20 bin ve daha fazlası bizim hastanemize ait. Ortalama 5-12 saat arasında sonuç veriyoruz. Bu laboratuvarda örnek kabulünde çok üst düzey önlemler alıyoruz. Örneklerin taşınmasıyla bizim sürecimiz başlıyor. Örneklerin belirli bir sürede laboratuvara ulaştırılması lazım onunla ilgili eğitimler verdik."

"Şüpheli vakalar açısından yüzde 44 küsurlardayız"

Hastanenin Acil Kriz Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ali Coşkun çalışmalarını Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde gerçekleştirdiklerini vurguladı. Coşkun, Covid-19'lu hastaların 7-24 personeller tarafından izlendiğini ve verileri Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerine aktardıklarını belirterek "Ankara içindeki yerimize baktığımızda, şehir hastanesinin dışındaki hastanelere göre pozitif vakalar açısından yaklaşık olarak yüzde 25'lerde bir orana sahibiz. Şüpheli vakalar açısından da yüzde 44 küsurlardayız yani yüzde 45'lerde. Bunu 50'ye yuvarlayacak olursak nerdeyse yarısına yakını da şüpheli hasta grubunda." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER