Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kovid-19 önlemleriyle ilgili bazı düzenlemeler yaptı

Ankara Valisi Şahin başkanlığında olağanüstü toplanan Kurul, Ankara dahilindeki şehirler arası yol güzergahları üzerindeki dinlenme tesisleri içinde yer alan lokanta, restoran gibi yerlerin sürekli açık tutulmasına izin verdi.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kovid-19 önlemleriyle ilgili bazı düzenlemeler yaptı

Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü bir şekilde toplanan Bilim Kurulu, koronavirüs tedbirlerinde bazı değişiklikler yaptı. 

Toplantı sonucu valilik tarafından yapılan açıklamada  İçişleri Bakanlığının 30 Mayıs'taki genelgesi ve Kurul'un kararıyla 1 Haziran'da faaliyete başlayan işletmelerle ilgili olarak bazı hususların açıklığa kavuşturulması, karşılaşılan sorunların çözümü ve AVM'lerle ilgili Sağlık Bakanlığınca hazırlanan rehberlerdeki revizeler nedeniyle çeşitli kararların alınmasının uygun olacağı değerlendirildi.

Buna göre lokanta veya restoran, pastane, kafe, kafeterya, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, dernek lokalleri ve çay bahçeleri faaliyetlerini saat 22.00'ye kadar sürdürebilecek, bu işletmeler, saat 22.00'den sonra dezenfekte, ertesi güne hazırlık gibi nedenlerle müşteri almamak koşulu ile çalışabilecek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında  "gel al" ya da "eve servis" şeklinde faaliyetlerine devam eden işletmeler saat 22.00'a kadar müşteri alabilecek.  "Gel al" ya da "eve servis" şeklinde hizmet vermeye saat 24.00'a kadar devam edebilecek.

Yapılan toplantıda, Ankara dahilindeki şehirler arası yol güzergahları üzerindeki dinlenme tesisleri içinde yer alan lokanta, restoran gibi yerlerin sürekli açık tutulmasına izin verildi.

AVM'LER İÇİN ALINAN KARAR

Kurul, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan "AVM ve AVM İçindeki İş Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler Rehberi"nin AVM Giriş-Çıkış Kapıları ve Genel Alanlara Yönelik Önlemler başlığında çeşitli hususları da kontrol ederek düzenlemeler yaptı. 

Bu kapsamda yapılan düzenlemelerle  alışveriş merkezlerinde, dinlenme alanları sosyal mesafe kurallarına göre işaretleme yapılmak suretiyle kullanılabilecek.

Mescitler ve ibadethaneler  ise  yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında camilerde alınan tedbirlere uyarak faaliyet gösterebilecek.

Oto kuaförü ve oto yıkaması yapan iş yerleri, kendi sektörleri ile ilgili yayımlanan tedbirlere göre artık  çalışabilecek.

Valeler eldiven kullanmadan, her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra ellerini uygun antiseptikle dezenfekte ederek ve araçlara maske ile binerek çalışabilecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER