Ankara'da cuma namazı kılınacak cami avluları ve açık alanlar belirlendi

Ankara Müftülüğünce, yeni tip koronavinüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kentte cuma namazı kılınacak yerlerin belirlendiği bildirildi.

Ankara'da cuma namazı kılınacak cami avluları ve açık alanlar belirlendi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu ibadete kapatılan camilerin açılmasıyla birlikte Müftülükler cuma namazı kılınacak camileri açıkladı. Kaymakamlıklar tarafından belirlenen camiler, müftülüklerce www.ankara.diyanet.gov.tr sitesinde yayınlandı. 

Virüs tedbirleri kapsamında öğle ve ikindi namazlarının tüm camilerde sosyal mesafe kuralına uyularak cemaatle kılınacağına dikkat çekilerek, diğer vakitlerde tek başına namaz kılmak isteyenler için camilerin açık tutulacağı kaydedildi.

Kaymakamlıklarca belirlenen, kentin önemli dini sembollerinden Kocatepe, Hacı Bayram ve Melike Hatun camilerinin yanı sıra birçok caminin avlusu ve bahçesi ile halı saha, pazar yeri ve imam hatip okullarının bahçeleri gibi açık alanlarda cuma namazı kılınabilecek camiler arasında. 

Şu anlık 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar virüs tedbirleri kapsamında camilerde ibadet edemeyecek. Kaymakamlıklar konu le ilgili şu açıklamalarda bulunuldu:

"Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecek. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacak. Bu düzenin sağlanması için vali ve kaymakamlarca il ve ilçe müftülerinin önerileri doğrultusunda namaz kılınabilecek her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil 'Cuma Heyeti' oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecek."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER